כוחות גדולים של צה"ל, המשטרה והמנהל האזרחי החלו לפנות הבוקר (שני) בהריסת מתחם של בתים בשכונת אל מונטר הסמוכה לשכונת צור באחר שבמזרח ירושלים. מדובר בהריסה חריגה מבחינת היקפה של 13 מבנים, שבהם 72 יחידות דיור, המהווים סיכון ביטחוני בשל סמיכותם לגדר הביטחון. ההחלטה להרוס את הבתים התקבלה לאחר אישור משפטי ודיון בלשכת ראש הממשלה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בסביבות השעה 4 לפנות הבוקר פשטו מאות לוחמי צה"ל, מג"ב ומשטרה על מתחם הבתים שבמזרח ירושלים. בניגוד לשאר המבנים בצור באהר, המבנים הללו בנויים בשטחי A לכן קיימת לגביהם מחלוקת משפטית רגישה בין התושבים לישראל. עם זאת, בג"ץ הכשיר את הריסת הבתים לאחר פנייה ממשרד הביטחון בשל הסיכון הביטחוני שהם מהווים לדבריו עקב סמיכותם הגבוהה לגדר הביטחון.

ההחלטה להרוס את הבתים התקבלה אמש בדיון בלשכת ראש הממשלה, לאחר שמוצו כל ההליכים בבית המשפט, האחרון שבהם בדיון שהתקיים ב-17 במאי, ושבסיומו דחה בג"ץ את כל העתירות. בית המשפט קבע כי מעבר לכך שהבתים בלתי חוקיים - הם מהווים סכנה ביטחונית.

הריסה חסרת תקדים בהיקפה (צילום: דוברות המשטרה‎, חדשות)
הריסה חסרת תקדים בהיקפה | צילום: דוברות המשטרה‎, חדשות

11 מהבתים עדיין נמצאים בהליכי בנייה, ורק בשניים מתוכם התגוררו תושבים - שפונו לפנות בוקר על ידי כוחות הביטחון. מדובר כאמור בהריסה מבנים בהיקף שלא זכור בעבר במזרח ירושלים. כלל הבתים ייהרסו על ידי דחפורים ואילו הבניין בן שמונה הקומות ייהרס בהמשך באמצעות פיצוץ מבוקר, שיבוצע ככל הנראה רק בשעות הערב בשל פעילות הנדסית מורכבת שנדרשת במקום.

כוחות הביטחון ביצעו חסימות סביב כול האזור שהו המתחם המיועד להריסה לאחר שהוכרז כשטח צבאי סגור. כמו כן, לעת עתה לא התקבלו דיווחים על עימותים ובאזור שורר שקט יחסי, פרט להתקבצות מקומית של תושבים.

הריסת מבנים במזרח ירושלים‎ (צילום: דוברות המשטרה‎, חדשות)
צילום: דוברות המשטרה‎, חדשות

בארגון בצלם טענו כי ההריסה מתבצעת למרות "שמבנים אלה נבנו לפני שנים רבות, חלקם לאחר שקיבלו היתר בנייה מהרשות הפלסטינית". לדבריהם, "פסק הדין של בג"ץ, שנכתב על ידי השופט מני מזוז, קיבל במלואו את מסגור הנושא כעניין ביטחוני בלבד, תוך התעלמות מוחלטת ממדיניותה של ישראל בכל הנוגע לבנייה פלסטינית במזרח ירושלים... אם ימומשו צווים אלה במלואם, 17 נפשות, בהן 11 קטינים, יאבדו את ביתן, ולפחות 44 דירות, חלקן בשלבי בנייה שונים, יהרסו".