"מדינת ישראל מפנה עורף לתומכיה": בעקבות הכתבה של אוהד חמו ששודרה בהמדורה המרכזית - ארבעה חברי כנסת וארגון "בצלמו" פנו היום (ראשון) לשר הפנים אריה דרעי בבקשה לאפשר ל- א', פלסטיני מהגדה שהציל את בני משפחת מרק בפיגוע לפני כשלוש שנים, תושבות קבע במדינת ישראל. מאז המקרה א' הוקע מהחברה בה הוא חי ונותר חסר כל, בזמן שהוא מחכה לאישור להתגורר בישראל באופן קבוע.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

חברי הכנסת ששלחו מכתבים לשר הם שר החקלאות אורי אריאל, חבר הכנסת מטעם הליכוד אריאל קלנר, חברת הכנסת קטי שטרית גם היא מטעם הליכוד וחברת הכנסת עידית סילמן מאיחוד מפלגות הימין. במכתב שנשלח לשר מארגון "בצלמו" צויין כי אפילו למחבל עומר ברגותי, יו"ר תנועת החרם, ישנה תושבות קבע וגם לעשרות מסתננים: "ולאדם הגיבור הזה ואשתו לא ניתן תושבות?".

ביתו של א' מחברון בחוף המנטה ריי‎ (צילום: החדשות)
ביתו של א' מחברון בחוף המנטה ריי‎ | צילום: החדשות

במכתב ששלחה חברת הכנסת עידית סילמן היא ציינה: "לצערי ניכר שמדינת ישראל מפנה עורף לתומכיה ובפיגוע הבא חלילה ידע כל ערבי מהאזור לא להגיש עזרה חלילה ולכן המעשה הנכון הוא לאשר לאיש לקבל תושבות קבע ובכך להחזיר לו את הכבוד האישי והמשפחתי שלו".

א' ובני משפחתו (צילום: החדשות)
א' פוגש את בני משפחתו במחסום‎ | צילום: החדשות

חבר הכנסת קלנר כתב לשר הפנים: "אני קורא לך להעניק מעמד זה לאיש שפשוטו כמשמעו הינו חסיד אומות העולם. בנוסף, מדובר בעניין אסטרטגי אשר יוכיח שכל מי שעוזר למדינת ישראל ולאזרחיה לא רק שאינו נענש אלא ההיפך הגמור".‎

מארגון "בצלמו" שמלווה את המאבק נמסר: "מדינת ישראל חייבת הוקרה לאדם שסיכן ומסכן את חייו בשביל להציל את אזרחיה. אנחנו קוראים לשר הפנים לאשר לאדם זה ובני משפחתו תושבות. ובכך להראות שמדינת ישראל מוקירה טוב לידידיה וחסידי אומות העולם".

בכתבה ששודרה בשבוע שעבר נחשף סיפורו של א'. לפני כשלוש שנים נסע א' באחד מכבישי חברון כשלפתע הבחין בפיגוע. א' יצא מיד לסייע לפצועים, בני משפחת מרק, ואף הכניס אותם לרכבו וסייע להם להגיע במהירות לבית החולים.

הרב מיכאל מרק ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה, חדשות)
הרב מיכאל מרק ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

לאחר המקרה משפחתו של א' הוקיעה אותו ומאז הוא מבלה ברחובות. מאז א' ישן באוהל על חופי הים בתל אביב וחי משקלים בודדים שאותם הוא משיג מעבדה אצל מעסיקים שמנצלים את העובדה שאין לו אישור עבודה. א' מפרנס גם את אשתו ובנו היחיד, שאותם הוא מבקר לעיתים רחוקות עקב האיום שמרחף מעל ראשו.

זירת התאונה בה נהרג הרב מרק (צילום: חדשות)
זירת התאונה בה נהרג הרב מרק | צילום: חדשותא' כבר פנה למנהל האזרחי ובעקבות הסכנה שנשקפת לו בשטחים, וועדת המאוימים החליטה להיעתר לבקשתו ולאפשר לו להתגורר בישראל, אלא שפה נאסר עליו לעבוד. כבר שנתיים וחצי הוא עסוק במאבק הישרדותי מבלי שהמדינה תושיט יד למי שהושיט יד לאזרחיה שהיו במצוקה.

"מחכה שכולם יצאו מהים ונכנס להתקלח" (צילום: החדשות)
"מחכה שכולם יצאו מהים ונכנס להתקלח" | צילום: החדשותארגון "שורת הדין", שתובע את אירן בעקבות הפיגוע הזה, החליט להיחלץ לעזרתו של א' והוא מלווה אותו משפטית. בחזית אחת ועדת המאוימים שלא תמיד מסכימה לחדש לו את אישור השהייה כאן ובחזית השנייה משרד הפנים ממנו הם דורשים שהוא ומשפחתו יזכו בתושבות קבע.

מלשכת דרעי נמסר: בעקבות הפניות למשרד הפנים ולשר הפנים, תערך בדיקה על ידי אנשי המקצוע ברשות האוכלוסין וההגירה והם יעבירו את המלצתם לשר הפנים.