טקס האזכרה הממלכתי לחללי מבצע "צוק איתן", במלוא חמש שנים למערכה, התקיים בהיכל הזיכרון הלאומי בהר הרצל. בטקס נאמו נשיא המדינה, ראובן ריבלין, וראש הממשלה, בנימין נתניהו. משפחות הנעדרים החרימו את הטקס הממלכתי וקיימו במקביל טקס אלטרנטיבי ברחבת החנייה של ההר. הוריו של הדר גולדין העבירו ביקורת קשה על "החידלון של רה"מ", לדבריהם. נתניהו בדבריו התייחס לנעדרים ואמר שאינו "יכול לפרט את המהלכים שנעשו להשבתם".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

לטקס האלטרנטיבי הגיעו משפחות נוספות של חללי צוק איתן, אנשי הדרום, ולוחמים שלחמו עם הדר גולדין ואורון שאול ז"ל במבצע. המשתתפים בטקס לבשו חולצות לבנות שעליהן תמונות של גולדין ושאול, ומתחתן הכיתוב: "צוק איתן לא נגמר עד שיחזרו אורון והדר!". שמחה גולדין, אביו של הדר, החל את הטקס בביקורת קשה כלפי ראש הממשלה: "חמש שנים לצוק איתן, אבל צוק איתן לא הסתיים. ראש הממשלה, שהוא ראש הממשלה במשך כל הזמן הזה, לא עושה את מה שצריך כדי להשיב את החללים".

"אני מאוד מעריך את הנשיא ואת הרמטכ"ל, אבל כל זמן שאנו עומדים מול החידלון הזה של ראש הממשלה, אני לא יכול להשתתף בטקס הזה (הממלכתי), הסביר גולדין. "גם זהבה שאול ביקשה לומר שהיא מצטרפת אלינו במחאה הזאת".

גם לאה גולדין נשאה דברים: "אני רוצה להזכיר לכולם שהדר נהרג בהפסקת אש. החמאס הפר אותה. מאז צוק איתן זה לא נגמר - כי שורפים לנו את הגרון. יש פה משפחות מהעוטף - שורפים להם את הבתים, הורגים אותם. זה הניצחון של החמאס. בכל פעם שיש סבב אלים ונרקם איזה הסכם הפסקת אש, כל אחת כזו יכולה לתקף את הפסקת האש ב-2014 בדרישה שלא יכולה להיות הפסקת אש בלי החזרת החיילים".

במקביל בנאומו של רה"מ, בטקס הממלכתי, הוא התייחס להשבת הנעדרים: "אנו נוצרים את זכרון הנופלים, חיילים ואזרחים כאחד, אנו זוכרים את החיילים הבודדים שבאו מחו"ל ושאלפים חלקו להם כבוד בהר הזה ובמקומות אחרים בארץ. אנחנו שולחים באהבה איחולי החלמה לפצועים, ומחוייבים להחזיר הביתה את אורון שאול והדר גודלין, כמו גם את אברה מנגיסטו והישאם א-סייד".

"אינני יכול לפרט כאן את כל מה שאנחנו עושים, אבל אנחנו עושים הרבה מאוד", אמר נתניהו על המאמצים להשיב את הנעדרים. "אני מרכין את הראש מול השכול והכאב, ואני דבק בחובתי לראות את השיקול הכולל מתוקף חובתי כראש הממשלה. עשייתנו תקפה לכל נעדרי צהל, והוכחנו שאנו עומדים במילתנו כשהחזרנו ארצה את זכריה באומל ז"ל". 

נתניהו התייחס למצב הביטחוני בדרום: "אני מבקר בשטח בקביעות עם הרמטכ"ל, עם צמרת פיקוד דרום, עם מפקדי האוגדות. אנו פועלים להשגת רגיעה, אבל אנו נערכים לצאת למערכה, למבצע צבאי רחב היקף שינחית מכה על החמאס והג'יהאד האיסלמי, מכה צבאית שהם לא ספגו עד היום. אינני יכול לפרט, אבל השותפים להכנות הללו שיושבים פה יודעים היטב שאלה אינם דברים בעלמא".

גם נשיא המדינה נאם: "5 שנים חלפו מאז תמו 50 ימי מבצע צוק איתן. 5 שנים בהן אנו נושאים את שמותיהם, את פניהם היפים, את שברי הסיורים, הזכרונות והחלומות של 68 חיילים וחמישה אזרחים שחייהם נגדעו במערכה הקשה ההיא". "צוק איתן הייתה מערכה מוסרית, צודקת, ראויה של מדינה ריבונית המבקשת להגן על אזרחיה", המשיך ריבלין. "בשבועות שקדמו למערכה נורו מדי יום עשרות רקטות על תושבי הדרום ועל יישובי קו העימות. מערכת צוק איתן יצאה לדרך כדי שנוכל כולנו לגדל את ילדינו בשקט".

גנץ משוחח עם משפחות הנעדרים (צילום: חדשות)
גנץ משוחח עם משפחות הנעדרים | צילום: חדשות

ריבלין התייחס גם הוא לנעדרים ולמצבם של תושבי הדרום. "אך המערכה לא תמה. 5 שנים אחרי הפסקת האש חמאס ממשיך לפעול על מנת לפגוע בשגרת החיים ובריבונות הישראלית", אמר הנשיא. "חמאס ממשיך לחפור מנהרות מוות, להפריח בלוני אש אל שדותינו, להצית להשחית לאיים על שלומנו. חמאס ממשיך להחזיק בגופותיהם של לוחמי צה"ל סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול, ובאברה מנגיסטו והישאם שעבאן א-סייד. אזרחים שבויים, ישראלים חסרי ישע. חמאס גם ממשיך להחזיק בשני מיליון מתושבי הרצועה כבני ערובה לקידום מדיניותו הרצחנית האכזרית הבוחרת במוות על פני החיים".

בכניסה לטקס עצר יו"ר כחול לבן ומי שהיה הרמטכ"ל בזמן המבצע, בני גנץ, לדבר עם המשפחות. המשפחות שאלו את גנץ האם נושא השבויים הולך להיות במרכז הבחירות הקרובות. "זה נושא משמעותי, הוא חוצה מפלגות וחוצה ויכוחים. נושא משמעותי לכל ישראלי. זה לא עניין של להביע מחאה וכאב, זה שאלה של כלים פרקטיים. אין סיטואציה שאני מדבר על עזה והדבר הזה לא עולה", אמר גנץ, והוסיף: "אני לא יושב כרגע על הציר המודיעיני וקבלת ההחלטות, כשכן אני אוכל לדבר יותר קונקרטי".

לפני כשבוע נפגשו משפחות ארבעת הנעדרים עם ראש הממשלה, לאחר נתק ממושך. המשפחות קיוו שהפגישה נועדה לעדכן אותם בהתקדמות בהחזרת הבנים, אך לא כך קרה. אמו של הדר גולדין, לאה גולדין, עזבה את השיחה בדמעות לאחר כחצי שעה, לא לפני שאמרה לראש הממשלה: "מעניין מדוע נזכרת בנו דווקא עכשיו, אחרי חמש שנים בהן לא עשית דבר". לאחר הפגישה נמסר ממשפחת גולדין כי "כינוס הפגישה היום והצעותיו של נתניהו לפעול בזירה הבינלאומית נועדו בראש ובראשונה על מנת להשתיק את אכזבת המשפחות, רגע לפני חמש שנים למלחמת צוק איתן".