"אבו מאזן אחראי לפיגועי טרור" (צילום: רויטרס, חדשות)
"אבו מאזן אחראי לפיגועי טרור" | צילום: רויטרס, חדשות

פרסום ראשון: לאחר שבית המשפט המחוזי בירושלים פסק אתמול באופן תקדימי כי הרשות הפלסטינית אחראית ל-17 פיגועי האינתיפאדה השנייה, שיגר היום (שלישי) פורום "בוחרים בחיים" של המשפחות השכולות מכתב ליועמ"ש. במכתב הן דורשות לפתוח בחקירה לגבי מעורבותו של אבו מאזן בפיגועי טרור.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במכתב טען פורום המשפחות השכולות, שמלווה על ידי תנועת "אם תרצו", כי ראש הרשות אחראי לפיגועי טרור רצחניים נגד ישראלים. במכתבם הוסיפו את פסק הדין של שופט בית המשפט המחוזי משה דרורי שקבע כי אש"ף, הרש"פ, ערפאת ואבו מאזן, וכן בכירים נוספים כמו מרואן ברגותי - "חתרו למטרה אחת: הרג יהודים וישראלים ופגיעה במדינת ישראל".

בעקבות פסק הדין, שהטיל את האחריות בין היתר על אבו מאזן, כתבו המשפחות: "לא מן הנמנע כי מדינת ישראל תפעל במהירות המתבקשת על מנת להיפרע ממי שבית המשפט קבע בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים כי במעשיו הביא להרג ולפגיעה באזרחים ישראלים".

הרצל ומירב חג'אג', הוריה של סגן שיר ז"ל שנרצחה בפיגוע בארמון הנציב, מיוזמי המכתב, מסרו: "הדג מסריח מהראש וככזה יש להעמיד גם את אבו מאזן לדין. מי שעשה פייק עבודת דוקטורט על כך שלא הייתה שואה, הגיוני שיעשה הכל כדי לממן רצח יהודים. לאחר שבית המשפט כתב בפירוש שלאבו מאזן יש חלק ואחריות ברצח של ישראלים. אנו קוראים ליועץ המשפטי לממשלה מר מנדלבליט ולראש הממשלה להגיש תביעה נגדו. יש לאמץ לאלתר את מסקנות ועדת השר ארדן ולהפסיק את החגיגות בבתי הכלא של המחבלים במימון הרש"פ.

על פי פסק הדין התקדימי שקבע אתמול בית המשפט, תצטרך הרשות הפלסטינית לשלם פיצויים, שיכולים להגיע למיליארד שקלים למשפחות הנפגעים. "מדובר בניצחון היסטורי", אמרה אתמול עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, נשיאת ארגון "שורת הדין" שניהל את התביעה. "הרשות הפלסטינית תשלם ביוקר".

המשפט עסק בתיקים שהוגשו לפני קרוב ל-20 שנה ועסקו בקורבנות טרור מימי האינתיפאדה השנייה, בראשם התיק שהגישה משפחתו של חייל המילואים ואדים נורז'יץ, שנרצח בלינץ' ברמאללה. בפסק הדין, שנתן סגן נשיא בית המשפט, השופט משה דרורי, נקבע כי הרשות הפלסטינית אחראית ל-17 מקרים של פיגועי טרור.

חלק מהפיגועים בהם הואשמה הרשות לא בוצעו באופן ישיר על ידי פעיליה, אלא הוצאו לפועל על ידי אש״ף, חמאס והג׳יהאד האסלאמי. כעת, בית המשפט יצטרך לקבוע את גובה הנזק, שצפוי להגיע להיקף של מיליארד שקלים.