נאם בי-ם, המסר - לטהרן ולביירות (צילום: החדשות‎)
נאם בי-ם, המסר - לטהרן ולביירות | צילום: החדשות

טקס האזכרה הממלכתי לחללי מלחמת לבנון השנייה נערך הערב (חמישי) בהיכל הזיכרון בהר הרצל. במהלך הטקס נאם בין היתר ראש הממשלה נתניהו – ששיגר מסר מאיים לעבר חיזבאללה ואירן: אם ניאלץ, נצא למלחמה נוספת - ונבטיח ניצחון‎, לא נאפשר "לבנון שנייה" בסוריה‎ ולא תהיה חסינות למי שיירה טילים על ישראל, גם אם יסתתר באזורים מאוכלסים‎.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"תפיסת החיזבאללה הייתה שישראל חלשה, עייפה ולא מוכנה להילחם", אמר רה"מ. "בפועל, קרה בדיוק ההפך: במשך למעלה מחודש הצבנו יחד חיילים בחזית ואזרחים בחזית, גילינו חוסן, הוכחנו כוח עמידה, גרמנו לאויב אבדות כבדות בעשרות קרבות פנים מול פנים. לוחמינו הפגינו נחישות, הקרבה, תעוזה, רעות, גבורה".

מבצע מגן צפוני, ארכיון (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
מבצע מגן צפוני, ארכיון | צילום: דובר צה"ל, חדשות

"בה בעת", הוסיף נתניהו, "היו כישלונות - לא מעטים - גם בדרג המדיני וגם בדרג הצבאי ואנו מיישמים את הלקחים שנבעו מכשלים אלה, הן במישור האסטרטגי והן המבצעי".

ראש הממשלה תיאר את שלושת האתגרים שניצבים בפני ישראל במרחב לבנון: "הראשון, השתלטות האסלאם הקיצוני על מדינה שכנה; השני, הכנסת טילים ללבנון ובייחוד טילים מדויק; והשלישי - סכנת חדירה לשטחנו, מעל או מתחת לפני הקרקע".

"המאבק נגד התוקפנות האירנית צריך להיות של העולם כולו"

בשלב זה התייחס למבצע מגן צפוני ולסיכול מנהרות הטרור שנחפרו לתוך שטח ישראל ונוטרלו במהלך המבצע: "ניטלנו מנהרות טרור שחיזבאללה חפר במשך שנים לשטחנו. אינני רוצה להרחיב על פעולות אחרות שאנחנו עושים, ההפתעה תגיע במועדה. איננו ששים אלי מלחמה - אבל אם ייכפה אלינו אנחנו נכה באויבינו מכה ניצחת".

על אותו "אתגר אסלאמיסטי" אמר כי בישראל "פועלים לסכל את מאמצי אירן להזרים כסף לחיזבאללה. ברור לכולם שבלי הצינור האירני חיזבאללה לא יוכל להתקיים זמן רב. המאבק נגד התוקפנות האירני הוא לא רק שלנו - אלא צריך להיות של העולם כולו".

מבצע "מגן צפוני" (צילום: דובר צה"ל‎, חדשות)
צילום: דובר צה"ל‎, חדשות

לאחר מכן בירך את ממשלת ארגנטינה על כך שהכירה בחיזבאללה כארגון טרור, וקרא ליתר מדינות העולם לעשות כן: "היום אנחנו ניצבים 25 שנה אחרי הפיגוע הרצחני כלפי הקהילה היהודית בבואנוס איירס. הגיע הזמן שהעולם הנאור כולו יבין את חומרת הסכנה של אירן וחיזבאללה, שהעולם כולו יתייצב נגדן. לצערי זה עדיין לא קורה במידה המספקת וכבר אמרתי שאם נצטרך לעבוד לבדנו מול אירן וגרורותיה - נעשה זאת. כך אנחנו פועלים בסוריה כדי למנוע התבססות כוחות אירנים שם. לא נאפשר לבנון שנייה בסוריה".

נתניהו: במלחמה הבאה גם ממשלת לבנון תשלם

"העיקרון שמנחה את הממשלה ברשותי הוא פשוט - הקם להורגך השכם למנוע את התחמשותו בעיקר בנשק מתקדם", הוסיף. "לא ניתן שם חסינות למי שירו טילים על ישראל גם אם יסתתרו באזורי צפופי אוכלוסייה. נעשה הכל (כדי) למנוע פגיעה של חפים מפשע. ממשלת לבנון אינה מביעה התנגדות כלשהי להתבססות חיזבאללה בשטחה - גם היא תישא באחריות. אם ניאלץ לצאת למלחמה נוספת נפעל בעוצמה כבירה ונבטיח את ניצחוננו".

את נאומו סיכם נתניהו בדברים למשפחות השכולות שנכחו בטקס: " משפחות יקרות, מלחמת לבנון השנייה גבתה מאתנו וקודם כל מכם מחיר כבד מאוד. איבדנו חיילים ואזרחים, איבדנו את מיטב בנינו… אני מכיר מקרוב את כאבכם, את יגון האובדן הצורב, את התהום הנוראה שפעורה בחייכם ומפרידה בין הלפני לאחרי. אני יודע עם מה אתם מתמודדים בכל רגע, בכל יום. אני מצדיע לכם כפי שאני מצדיע ליקירכם. יהי זכרם ברוך".