אילוסטרציה (צילום: החדשות)
אילוסטרציה | צילום: החדשות

התאונה במגלן - פרטים חדשים: מתחקיר התאונה הקשה בטקס החניכה ביחידת העילית, שבה נפצע אחד הלוחמים באורח קשה לאחר שקפץ מג'יפ נוסע, עולים כמה סימני שאלה סביב התנהלות הלוחמים והמפקדים בשטח בזמן האירוע.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בחודש שעבר במהלך טקס חניכה, אחד הלוחמים קפץ מג'יפ נוסע ונפגע בגבו באורח קשה. לאחר אשפוז ארוך בבית החולים הוא הועבר לתהליך שיקום.

מעדויות לוחמים בתחקיר הצה"לי עולות שתי נקודות שמעוררות שאלות בנוגע לכשלים בהתנהלות הלוחמים. הראשונה היא שלאחר שהחייל כבר נפגע, הוא הצליח לומר לאנשים מסביבו שהוא לא מרגיש את הידיים והרגליים שלו, אך הם עדיין הוציאו אותו מהשיח שאליו התגלגל והושיבו אותו באופן שיכול היה להחמיר את הפגיעה.

הנקודה השנייה - כשהלוחם נקשר לאלונקה הוא נקשר באופן שגוי, החליק ונפל, מה שעלול גם הוא להחמיר את הפציעה.

בדובר צה"ל הגיבו לפרטים הללו ואמרו כי "בוצע תחקיר מעמיק, ננקטו צעדים פיקודיים וכמה מהמפקדים הודחו. צה"ל מלווה את החייל בהליך האשפוז והשיקום".

"מסורות מבורכות של שנים"

בתקופה האחרונה התרחשו שתי תאונות קשות ביחידה, ושני המקרים העלו שאלות קשות לגבי הפיקוד ולגבי מסורות הלוחמים ביחידה. ולמרות זאת, מפקד מגמת ההכשרות ביחידה, רס"ן ר', לא חושב שהיחידה נמצאת במשבר. "קרה פה אירוע שהוא אירוע נקודתי, חריג", הוא אומר. "יחד עם הלוחם ויחד עם משפחתו, אנחנו מבינים שאנחנו צריכים ללוות אותם. הוא חלק מאיתנו, הוא חלק מהמשפחה שלנו. אנחנו מפיקים את הלקחים הנדרשים".

על השאלה האם יחידות מיוחדות יכולות לחשוב או להרגיש שהן מעל הצבא הרגיל, שאולי מותר לעשות דברים שבמקומות אחרים אסור, הוא עונה: "אנחנו לא חושבים שאנחנו מעל אף אחד אחר. יש פקודות ויש הנחיות שאליהן גם אנחנו כפופים. אני דורש מהלוחמים שלי להגיע לקצה, אני דורש מהמפקדים שלי להביא את הלוחמים שלהם ולהביא את עצמם אל הקצה. יחד עם זאת, אני דורש שכל הלוחמים יחזרו בריאים ושלמים הביתה".

על השאלה האם אירועים מהסוג הזה יחזרו על עצמם בעתיד, עונה ר': "יש מסורות שהן מסורות של שנים ביחידה, הן מבורכות, הן צריכות לקרות, הן מפתחות את היחידה לאן שהיא נמצאת. נדרש לבצע את האירועים האלה במעטפת נדרשת, במעטפת איכותית".

ביחידה מנסים להציג את התקלות כמכה קלה בכנף, אבל כולם ביחידה מבינים שזהו גם מבחן עבורם. האמון הוא לא רק כלפי הלוחמים פנימה אלא גם כלפי מי שמביטים מן החוץ וירצו להגיע למגלן בשנים הבאות.