אלוף גולן ורא"ל איזנקוט, ארכיון (צילום: אסף שילה / ישראל סאן, מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות)
אלוף גולן ורא"ל איזנקוט, ארכיון | צילום: אסף שילה / ישראל סאן, מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות

כמאה משפחות שכולות מפורום "בוחרים בחיים" שיגרו מכתב לשר הביטחון ליברמן בדרישה לפסול את מועמדותו של האלוף יאיר גולן לתפקיד הרמטכ"ל - כך פורסם הערב (ראשון) לראשונה במהדורה המרכזית. המשפחות הסבירו במכתבן כי הסיבה להתנגדות היא שורת התבטאויות "מקוממות" של גולן. המכתב נשלח ביוזמתם של הרצל ומרב חג'אג', הוריה של החיילת שיר שנרצחה בפיגוע בארמון הנציב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המשפחות השכולות ציינו בין היתר במכתבן מספר התבטאויות עבר של גולן, בהן נאום מלפני יותר מעשור, במהלכו אמר לצעירים שיעדיף לסכן חיילים כדי להימנע מהרג מיותר של אישה בת 60. אמירה נוספת היא שלא צריך ליטול חיים של פלסטיני לא-חמוש שרץ לעברם של ארבעה חיילים, והאמירה המפורסמת ביותר שלו בדבר תהליכים בישראל שמזכירים לו את גרמניה הנאצית.

טרם הגיב למכתב. השר ליברמן (צילום: חדשות)
טרם הגיב למכתב. השר ליברמן | צילום: חדשות

"אדם שאולי מתאים לפקד על הצלב האדום"

"מהתבטאויות אלו עולה תמונה מדאיגה של מפקד המוכן לקחת סיכונים מיותרים של חיי חיילינו", כתבו המשפחות השכולות. "כהורים, אחים ובני זוג שכולים, ציטוטים אלה מדאיגים אותנו ביותר. אדם שדם ילידנו זול בעיניו אינו יכול לשמור ולפקד עליהם".

יו"ר תנועת "אם תרצו" מתן פלג שתנועתו מלווה את פורום "בוחרים בחיים" של המשפחות השכולות הוסיף: "כדי להבטיח את קיומה של מדינת ישראל צה"ל חייב לחנך את מפקדיו וחייליו לחתור לניצחון. ערך הניצחון חייב להיות הראשון במעלה מבחינת מפקדי הצבא. התבטאויותיו של יאיר גולן אשתקד, חשפו כי מדובר באדם שאולי מתאים לפקד על הצלב האדום, אבל בטח לא על צה"ל. מינויו לרמטכ"ל יערער בקרב אלפי חיילים, לוחמים ומפקדים את הביטחון להסתער קדימה. אנו מקווים כי שר הביטחון יקשיב לזעקתן של המשפחות השכולות וימנע את הוצאתו לפועל של מינוי זה".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/