הרמטכ"ל עם שרי הקבינט (צילום: אריאל חרמוני משרד הביטחון, חדשות)
הרמטכ"ל, נתניהו וליברמן, ארכיון | צילום: אריאל חרמוני משרד הביטחון, חדשות

פרסום ראשון: לדיון הקבינט השבוע הרמטכ"ל הגיע עם אזהרה חמורה, והתריע באופן חד משמעי מפני התחממות מדאיגה בזירה הפלסטינית - כך פורסם הערב (חמישי) במהדורה המרכזית. לדבריו הסבירות להתפרצות של סבב אלימות ביהודה ושומרון עומד כעת על בין 60 ל-80 אחוזים ואם הוא יתפתח הוא יהיה משמעותי יותר מסבב בעזה מבחינת סדר הכוחות שישראל תידרש להשקיע ומבחינת החיכוך עם האוכלוסייה האזרחית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הערכת הרמטכ"ל מתבצעת על רקע מספר נסיבות בעייתיות שנוצרו ובראשם העימות של אבו מאזן עם ממשל טראמפ והמהלומות הדיפלומטיות שספג מהבית הלבן. לכך מצטרפים יחסיו הרעועים עם מדינות ערב והלחץ להגיע לפיוס עם חמאס, זאת כשהמשא ומתן בין הצדדים תקוע. בשל כך, עולה החשש שישראל תדחק את אבו מאזן מהתמונה ותייצר מסלול ישיר מול חמאס.

הרמטכ"ל הזהיר מעימות בגדה. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
הרמטכ"ל הזהיר מעימות בגדה. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

מצבו הבריאותי של אבו מאזן והתחושה שהוא מסייע לישראל במלחמה בטרור, אך לא מקבל דבר בתמור,ה עשויים גם כן להוות גם זרז לאותה התפרצות ממנה מזהיר הרמטכ"ל איזנקוט.

לדבריו, מפלס המתח צפוי לעלות בנאום שאבו מאזן יישא בשבוע הבא בעצרת האו"ם. איזנקוט אמר שגם אם אין צפי שאבו מאזן ישבור את הכלים בניו יורק, הוא צפוי לשאת נאום תקיף ולוחמני מאוד שעשוי בהחלט להצית את השטח - כפי שנאום כזה תידלק בעבר את טרור היחידים.

הדגיש את המצוקה האזרחית בעזה. ארכיון (צילום: החדשות)
הדגיש את המצוקה האזרחית בעזה. ארכיון | צילום: החדשות

הרמטכ"ל חזר והציע בפני השרים את מה שמערכת הביטחון טוענת מזמן - שיפור כלכלי בגדה, ניהול נכון של הלחץ של האמריקנים שלא מבינים עד הסוף את ההשלכה של כל הצעדים שלהם ובמקביל, הדגיש את החשיבות של מציאת פתרון למצוקה האזרחית בעזה. אך מעל הכול הדגיש הרמטכ"ל כי יש להתרכז בזירה הצפונית - שהיא החשובה והמאתגרת ביותר. אחרת, ישראל עלולה למצוא את עצמה מתפזרת על יותר מדי חזיתות.

מדובר באזהרה פסימית מאוד מצד הרמטכ"ל, אבל השרים שהיו בחדר לא התרשמו ואמרו שאין חדש בפתרונות שהציג והם אינם יכולים לשנות את המצב. גורם בכיר בקבינט טען כי התחושה היא שהרמטכ"ל "דיבר לפרוטוקול".

ח"כ עמיר פרץ, שר הביטחון לשעבר, התייחס לפרסום במהדורה המרכזית על אזהרת הרמטכ"ל ואמר: "גם איזנקוט, כמו כל ראשי מערכת הביטחון, מזהיר שהחידלון המדיני של ישראל מסוכן ויהיה לו מחיר. לישראל אין תוכנית מדינית, ואלו שמסרבים לדבר עם אבו מאזן עלולים להשאר ללא פרטנר בכלל. אני מכיר את איזנקוט. הוא לא מדבר לפרוטוקול. כדאי שמחר בבוקר יכנס נתניהו את הקבינט לקבל החלטות בשביל לשנות את המציאות ולא רק לנהל אותה".