החרפת ההגבלות ברצועת עזה: שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע אמש (רביעי) כי יאסור, החל מהיום הכנסת דלק וגז דרך מעבר כרם שלום לרצועת עזה. מלשכת שר הביטחון נמסר כי ההחלטה התקבלה בעקבות הימשכות טרור העפיפונים ובלוני התבערה וכי האיסור יהיה בתוקף עד להודעה חדשה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

תצלומי לוויין של אזור עוטף עזה חושפים את הנזק הרב שנגרם כתוצאה מטרור העפיפונים ובלוני התבערה בשלושת החודשים האחרונים. תמונות שפורסמו ביום שלישי במהדורה המרכזית מציגות את היקף התופעה ואת המספר הרב של השדות הירוקים, החורשות ושטחי המרעה שהוצתו והפכו לשחורים.

מעבר כרם שלום
מעבר כרם שלום (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

לצד הנראות העצובה, הצתת השדות עולה הרבה מאוד כסף. הנזק הישיר והעקיף, התפעול והפיצויים נאמדים בכ-30 מיליון שקלים. עד כה הוגשו 164 תביעות נזיקין של חקלאים בסכום של 12 מיליון שקלים. 50% מהן כבר שולמו והיתר קיבלו מקדמה של מחצית מהסכום בהתאם להנחיית שר האוצר.

שר הביטחון אביגדור ליברמן, ארכיון
ליברמן בביקור באוגדת עזה (ארכיון) | צילום: צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, חדשות

הפסקת האש האחרונה שהושגה בין ישראל לחמאס כללה אמנם גם את הפסקת הפרחת העפיפונים לעבר ישראל, אך רק בשבועיים האחרונים אירעו כמה שרפות כתוצאה משיגורם. בצה"ל נעשים מאמצים גדולים לאתר וליירט את הבלונים ולפגוע בחוליות המשגרים, אך פתרון אפקטיבי לא נראה באופק והמצב עלול להידרדר למבצע רחב יותר ברצועה.

במהלך חודש יולי הורה ראש הממשלה נתניהו לסגור לסירוגין את מעבר כרם שלום למעבר סחורות לאחר אירועי הסלמה נקודתיים סמוך לגבול הרצועה.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אמנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/