מי יהיה מטוס הקרב הבא של חיל האוויר? מלחמת עולם של ממש שמתנהלת בימים האלה בחיל סביב ההחלטה, ששווה מיליארדים. ההתלבטות הקשה היא בין מטוס F-35, ששתי טייסות שלו כבר נרכשו על ידי חיל האוויר, או מטוס F-15 מתקדם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

חיל האוויר מבין שהוא צריך מטוסים גדולים שיכולים לשאת המון חימוש ולהגיע לטווחים אדירים, ולכן שוקל להחליף את מטוסי ה-F-15 שלו, שמתקרבים לגיל 40, במטוסים מדגם מתקדם. לדגם הזה יש יכולת נשיאה יותר גדולה של פצצות באופן משמעותי מה-F-15 הנוכחי, יש לו מערכות מתקדמות הרבה יותר של לוחמה אלקטרונית ומערכות תקשורת שמאפשרות למטוסים "לדבר אחד עם השני" ולחלק ביניהם משימות באופן יעיל יותר.

F15 מתקדם (צילום: 00.99 PM DEFENSE NEWS, חדשות)
F15 מתקדם | צילום: 00.99 PM DEFENSE NEWS, חדשות

ההתלבטות היא כאמור בין מטוסי ה-F-15 המתקדמים הללו של בואינג למטוסי F-35 נוספים של לוקהיד מרטין - והיא נעוצה במחיר. מטוס F-35 עולה כ-90 מיליון דולר ומטוס F-15 חדש שווה כ-120 מיליון דולר, ואולי אפילו 130 מיליון דולר. בחיל האוויר זקוקים ל-20 מטוסים כאלה, מה שאומר שהעלות הכוללת של העסקה שווה כ-2.5 מיליארד דולר - סכום אדיר ששתי ענקיות התעופה האמריקניות מתחרות עליו ממש בימים האלה.

F35 (צילום: US Military Today, חדשות)
F35 | צילום: US Military Today, חדשות

מטוסי הקרב הללו הם אלה, שעל פי פרסומים זרים, יוצאים לתקיפות בסוריה - ובמקומות מרוחקים יותר שלא ניתן לדבר עליהם. יכולת הנשיאה של החימוש, יכולת הטווח של הטיסה והיכולת של הטייסים לנהל את המשימה הם אחרים במטוסים הללו - ולכן בחיל האוויר כל כך רוצים אותם.