מערך הלחימה החדש של צה"ל: בימים האחרונים מתקיים בצפון הארץ תרגיל צבאי שאמור לדמות בצורה הטובה ביותר את המערכה הבאה מול האויב. בעקבות השינויים הטכנולוגים, צה"ל גיבש תפיסת לחימה חדשה שמיישמת את לקחי כל המערכות הקודמות. במסגרת המערך החדש למפקדי החטיבות, הגדודים והפלוגות יהיה סל כלים נרחב יותר בעת לחימה שיכלול: כוחות חי"ר, הנדסה, חיל האוויר, שריון ומודיעין.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

ההתאמה של הצבא היא אל מול השינוי שעושה האויב של צה"ל שנמצא מעל הקרקע ומתחתיה, שמשתמש ברחפנים, בסייבר ובלוחמה אלקטרונית. התפיסה החדשה הזאת נקראת "תפיסת יבשה באופק", והרעיון המרכזי מאחוריה הוא לאתר את האויב שמסתתר ולפגוע בו מהר ובעוצמה.

התרגיל המשולב בצפון הארץ
התרגיל המשולב בצפון הארץ | צילום: דובר צה"ל, חדשות
רא
הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ארכיון | צילום: דו"צ, פלאש 90, חדשות

את הפעולות הללו יוכלו מפקדי החטיבות, הגדודים והפלוגות בצבא לבצע בצורה יעילה הרבה יותר, וזאת הודות לשילוב של כלל היכולות המתקדמות שיש לכל חיל. המפקדים בשטח יפעלו במקביל ובכמה ממדים: כל כוח חטיבתי כזה יורכב גם מלוחמי חי"ר וגם באנשי הנדסה ושיריון. הכוח החדש והעוצמתי הזה נקרא "צוות קרב גדודי וחטיבתי".

כול כוח כזה יהיה מצויד באמצעים שלא בעבר: מכ"מים שיוכלו לאתר ירי ולהכווין כוחות למקור האש, כיפת ברזל ניידת שתגן על הכוחות מפני ירי תלול מסלול, רובוטים שיכולים גם לאסוף מידע וגם לבצע ירי מעל ומתחת לקרקע ואפילו "כוח אווירי" שיכלול רחפנים וכטב"מים, שיוכלו להעביר ללוחמים תמונות בזמן.

הדמייה: הקרב הבא מול חיזבאללה וחמאס
הדמייה: הקרב הבא מול חיזבאללה וחמאס | צילום: דובר צה"ל, חדשות

בעקבות המערך החדש, שכולל כוחות מכלל יחידות השדה, ייפתחו תפקידים חדשים. עם זאת, חרף השינוי המהותי בזירת הלחימה, ההכשרות יישארו דומות למדי, והשינוי יבוא לידי ביטוי בשילוב שביניהם: כול חיל יכשיר את הכוח הרלוונטי בבסיסו, ובמהלך מלחמה יתאחד לכוח אורגני תחת פיקוד אחד.

הרמטכ"ל גדי איזנקוט התייחס לשינוי, ואמר כי "יש התקדמות אדירה ביכולות, לא משנה כמה נשקיע בטכנולוגיה שדה קרב ימשיך להיות ממלכת אי ודאות. הכול מבוסס על יכולת של מפקדים ולוחמים. כמו שהסברתי מקודם לא תמצאו חטיבה או גדוד כל כך חזקים רק ביכולות שלהם".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/