משפחות ארבעת חיילי צה"ל והאזרחים הישראלים המוחזקים ברצועת עזה נגד הסכם הרגיעה המסתמן עם חמאס: הבוקר (ראשון), המשפחות - שאול וגולדין קיימו מסיבת עיתונאים משותפת בירושלים, תקפו בחריפות את הממשלה ודרשו להתנות את החזרת בניהם בשלב הראשון של כל הסכם הסדרה עתידי מול חמאס.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

זהבה שאול, אמו של אורון ז"ל, קראה לממשלה שלא לחתום על הסכם עם חמאס מבלי להבטיח את השבת הנעדרים. "נתניהו צעק עלינו והטיח בנו האשמות", תקפה שאול את ראש הממשלה. "הוא כינה אותנו שקרנים מאחר שאנחנו צעקנו בפניו שהבטיח לנו מפורשות כי לא ייחתם שום הסכם עם טורקיה לפני שיחזרו הבנים הביתה - כעת כולנו יודעים מי שיקר".

"אל תעניק להם מחווה ולא שירות הומניטרי עד שיחזירו את אורון והדר והשבויים האחרים חזרה הביתה", פנתה שאול לראש הממשלה. "זהו תנאי מוסרי ובסיסי ואלמנטרי לכולם".

שאול גם פנתה לתושבי עוטף עזה בבקשה שיצטרפו למאבק. "אורון והדר נלחמו כדי להבטיח להם ימים שקטים ושלווים", אמרה. "בבקשה, הצטרפו למאבק המוסרי ותסייעו לנו למנוע מהממשלה לחתום על הסכם רגיעה עם חמאס שאינו כולל את התנאים הראשוניים והמקדמיים של השבת הבנים הביתה". 

אחיו של אורון שאול ז"ל, אופק, דיבר לראשונה לתקשורת. "במשך 4 שנים לא דיברתי עם התקשורת כי לא יכולתי להתמודד נפשית עם הכאב", אמר. "גם היום אני יושב כאוב וגרוע יותר כעוס. עוד פעם אנחנו מגיעים למצב של הסדרה עם חמאס, פשוט לא שמים עלינו. נותנים לנו הרגשה שאנחנו נטל על המדינה ולמה? לא יכול להיות שעושים הסכם עם חמאס לגבי נושאים ומצד שני לא מצליחים להפעיל לחצים למען השבויים והנעדרים - מה אני כבר מבקש? תחזירו לי את אח שלי".

תקופה ביטחונית רגישה? הסיבות לפירוק הממשלה (צילום: רויטרס, חדשות)
נתניהו: "לא הטחתי האשמות" | צילום: רויטרס, חדשות

 מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה לטענות כי צעק על המשפחות השכולות והטיח בהם האשמות: "ראש הממשלה נתניהו מעולם לא צעק על משפחות שכולות ולא הטיח בהן האשמות, וכך גם ביחס למשפחת שאול. ראש הממשלה ימשיך לעשות כל מאמץ עד שהבנים יחזרו הביתה". 

"הכניעה כבר התחילה"

שמחה גולדין, אביו של הדר גולדין ז"ל תקף גם הוא את ראש הממשלה נתניהו. "הציבור צריך לדעת שישיבת הקבינט שתתקיים היום מיותרת", הצהיר. "הצגה מתוזמנת כדי לנסות להראות שראש הממשלה מחוייב להשבת הבנים. זהו בזבוז זמן רק כדי לדון ברכבת שכבר יצאה מהתחנה שלה. הסכם הכניעה שנקרא הסכם ההסדרה מול עזה התחיל באופן מעשי כבר לפני 3 ימים ולא כולל בתוכו את החיילים והאזרחים. בחמישי בבוקר עברו בכרם שלום משאיות עם ציוד לטובת מתקן הטפלת מים לעזה. זה ציוד שהיה מעוכב בישראל ועכשיו הוא הועבר, כלומר ההכנעה התחילה".

המאבק נמשך. תמונת ארכיון (צילום: מטה המאבק לשחרור אברה מנגיסטו, חדשות)
המאבק נמשך. תמונת ארכיון | צילום: מטה המאבק לשחרור אברה מנגיסטו, חדשות

 "אני קוראת לביבי - תלמד מטראמפ", קראה אמו של הדר גולדין ז"ל, לאה. "לפני השיחות וההסכמים הוא הכריח את נשיא צפון קוריאה להשיב את השבויים והנעדרים הביתה. אין הסדרה בלי תמורה. אין שיקום ושדרוג בלי השבויים. הומניטרי תמורת הומניטרי - רה"מ חייב לומר היום שבכל הסדרה החיילים והאזרחים חוזרים תחילה".

המשפחות יצעדו למשרד ראש הממשלה

לאחר שמסיבת העיתונאים תסתיים, יפתחו המשפחות בצעידה למשרד ראש הממשלה וידרשו להיפגש עם נתניהו. לאחר מכן, במקביל לישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שצפויה להתקיים כדי לדון בהסכם, הן יקיימו אירוע מחאה משותף מול מעון ראש הממשלה.

"האירוע יתקיים בסימן הקריאה של האימהות של סמ"ר אורון שאול, סגן הדר גולדין ואברה מנגיסטו, זהבה שאול, לאה גולדין ואגנש מנגיסטו, לאשת ראש הממשלה שרה נתניהו להבטיח כי השבת חיילי צה"ל והאזרחים הישראלים בעזה תהיה שלב ראשון בכל הסכם", נמסר.

רגיעה ופתיחת מעבר רפיח (צילום: החדשות)
שלבי ההסדרה מול חמאס | צילום: החדשות

המשפחות מוחות על הסכם ההסדרה שיזמה מצרים בניסיון להביא לרגיעה הדרגתית באזור באופן הדרגתי בארבעה שלבים: בשלב הראשון והמיידי - מעבר רפיח לסיני ייפתח באופן קבוע ויינתנו גם הקלות במעברים לישראל. בשלב השני ייערך הסכם בין פתח לחמאס לחידוש תשלום המשכורות וכניסת הרשות הפלסטינית לניהול הרצועה בחסות מצרית והכנת הקרקע לבחירות תוך חצי שנה.

תכנית ההסדרה עם חמאס (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

השלב השלישי הוא השקעות בתשתיות בעזה וצמצום האבטלה וקישור נמל עזה לפורט סעיד לטובת העברת סחורות. רק בשלב הרביעי והאחרון, ישראל וחמאס יסכימו להפוגה של 5-10 שנים וגם לחילופי אסירים וגופות.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אמנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה - וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/