איזנקוט ושר הביטחון ליברמן, ארכיון
ליברמן ואיזנקוט (ארכיון) | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, חדשות

צו מניעה נגד פעילות הוועדה למינוי בכירים, לקראת מינוי הרמטכ"ל הבא: בחודש שעבר חשף אמנון אברמוביץ' במהדורה המרכזית כי צפוי עיכוב במינוי הרמטכ"ל הבא בשל עתירות שהוגשו לבג"ץ נגד הוועדה למינוי בכירים, והיום (חמישי) קבע בית המשפט העליון כי ועדת גולדברג תחדל מפעילותה לאיתור המועמדים לתפקיד. לפי הפסיקה, הדיונים יושעו עד שהמדינה תתן בתחילת החודש הבא את תשובתה לעתירות נגד שניים מחברי הוועדה בטענה לניגוד עניינים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בדיון טען עורך הדין רפי נץ המייצג את העותרים, התנועה לטוהר המידות, כי אחת מחברות הוועדה, איריס שטרק, "רבת כישורים, אך היא מאנשי משרד ראש הממשלה". עוד טען עורך הדין כי הסכם ניגוד העניינים שעליו חתמה אינו מספק.

לגבי חבר הוועדה יעקב נגל, טענו העותרים כי "הוא בעל זיקה אישית מובהקת, שלוחו של ראש הממשלה". עורך הדין רן רוזנברג, המייצג את ראש הממשלה והיועץ המשפטי לממשלה, טען כי "הטיעונים ספקולטיביים".

הרכב הוועדה לפני השינויים
בעיות בוועדת האישורים | צילום: החדשות

העתירה הראשונה הוגשה נגד יעקב נגל, בגין קרבה יתרה לראש הממשלה; עתירה דומה הוגשה גם נגד איריס שטרק, כשבמקרה שלה עלו גם סימני שאלה לגבי תפקודה כיו"ר נמל אשדוד וכן האינטרסים העסקיים שלה במשרדי ממשלה רבים. בשני המקרים הוזהר ראש הממשלה בנימין נתניהו ממינויים לתפקיד - אולם הוא התעקש דווקא עליהם.

מינויים של בכירים יתעכבו לכל הפחות עד תום בירור העתירות - ואם יוחלט כי השניים לא יכולים לכהן בוועדה, המינויים יתעכבו אף יותר שכן יהיה צורך למצוא לשניים מחליפים בוועדה. יש לציין כי מינויים רבים נמצאים על הפרק, בהם גם זה של נגיד בנק ישראל הבא וכן מפכ"ל המשטרה הבא, במידה והשר ארדן יחליט על אי-הארכת כהונתו של המפכ"ל אלשיך.

נתניהו. קורא ללכידות
נתניהו. התעקש על מינויים בעייתיים | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

ההליך לבחירת המפקד הבא של צבא ההגנה לישראל יצא לדרך לפני כמה שבועות, לאחר ששר הביטחון, אביגדור ליברמן, ראיין בלשכתו ארבעה אלופים, שאחד מהם ימונה ככל הנראה לרמטכ"ל הבא: אביב כוכבי, יאיר גולן, ניצן אלון ואיל זמיר. לאחר בדיקת כשירותם על ידי הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה, ייקבע סופית מי הוא הרמטכ"ל הבא - החלטה שצפויה הייתה להימסר במהלך ספטמבר. כעת, כאמור, זמן ההכרעה לוט בערפל.

שר הביטחון אביגדור ליברמן הבהיר כי הטענות שהעלו משפחות שכולות נגד מועמדותו של האלוף יאיר גולן לתפקיד הרמטכ"ל לא ישפיעו על הליך מינוי הרמטכ"ל הבא. הוא גיבה את הקצין הבכיר באומרו כי "מדובר בקצין מעולה ומפקד אמיץ. קמפיין ההכפשה שמתנהל נגדו אינו ראוי".