הצבא ערוך לכל תרחיש (צילום: חדשות)
צה"ל נפרס לאורך גבול הרצועה | צילום: חדשות

על רקע הדיווחים על הסכם הרגיעה המתגבש בין ישראל לחמאס, גורמים במערכת הביטחון מבהירים היום (חמישי) כי מחר יהיה יום המבחן המשמעותי ביותר מבחינת ישראל בנוגע לרצינות של חמאס בכל ההיבטים הקשורים לאירועים על הגדר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

מאחורי הקלעים ישנם מאמצים רבים להגיע להסדרה, כשבמקביל נשמעות קריאות בעזה לצאת ולהפגין על הגדר. במערכת הביטחון מדגישים שההיערכות של צה"ל על הגדר תישאר כבכל יום שישי. גורם במערכת הביטחון הסביר שאם יהיו אירועים כמו זריקת רימונים, ניסיונות חדירה, יידוי אבנים או השלכת מטענים לעבר כוחות צה"ל, הרי שתמונת המצב תשתנה וניסיונות ההסדרה יירדו לטמיון.

הפרות סדר בעזה, ארכיון (צילום: חדשות)
הפרות סדר בעזה, ארכיון | צילום: חדשות

הבוקר פורסם בעיתון "אל-חיאת" כי ראש המודיעין המצרי, הגנרל עבאס כאמל, ביקר אתמול בתל אביב במסגרת המגעים. לפי גורם פלסטיני שצוטט בדיווח, ייתכן שכבר מחר יכריזו בקהיר על ההסדרה. בהמשך, צפוי כאמל להיפגש גם עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

הפרות סדר בעזה, ארכיון (צילום: חדשות)
התפרעויות עלולות לפגוע במאמצי הרגיעה | צילום: חדשות

לפי הדיווח, השיחות של כאמל עם הצדדים עוסקות בפרטים הסופיים של הסכם משולב בין הצדדים. ההסכם כולל הסכמה על הפסקת אש, יישום פרויקטים הומניטריים ברצועת עזה ובשלב מתקדם יותר, משא ומתן עם חמאס בנושא חילופי שבויים ואסירים. אך גורם מדיני בישראל הבהיר: "לא תהיה הסדרה אמיתית בלי השבת בנינו ואזרחינו הביתה והבטחת השקט לאורך זמן".

הנהגת חמאס (צילום: סוכנות הידיעות הפלסטינית מען‎, חדשות)
יום המבחן למנהיגי חמאס | צילום: סוכנות הידיעות הפלסטינית מען‎, חדשות

במסגרת אירועי יום שישי בשבוע שעבר, כ-9,000 מתפרעים התקהלו בחמישה מוקדים לאורך הגדר - השליכו בקבוקי תבערה ומטענים, יידו אבנים לעבר כוחות צה"ל וגדר המערכת והבעירו צמיגים בסמיכות לגדר. כוחות צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ופעלו בהתאם להוראות הפתיחה באש. הפלסטינים, מצדם, טענו כי שניים מהמשתתפים בהתפרעויות נהרגו מירי.

מוקדם יותר, זיהה כוח צה"ל ניסיון חצייה של הגדר - וחזרה מיידית לשטח הרצועה. בנוסף, מספר מחבלים השליכו רימון לעבר כוח צה"ל צפון רצועת עזה, מבלי שהיו נפגעים לכוח. בתגובה, טנק תקף עמדה של ארגון הטרור חמאס בצפון הרצועה.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/