זהירות, טייסים מבצעים פעלולים מסוכנים מעל הראש שלכם: עונת החופשות היא גם עונת מופעי האוויר ברחבי אירופה, ארצות הברית - ובמקומות נוספים ברחבי העולם. אלפי אנשים נרגשים ממתינים בציפייה להסתכל למעלה - ולצפות במטוסי הקרב שחותכים את האוויר, מבצעים גלגולים ולולאות ומותירים אחריהם שובלי עשן צבעוניים ומרהיבים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

לפעלולים הללו אחראים חברי צוותים אווירובטיים מכל רחבי העולם, שזה בדיוק הזמן שלהם להפגין את הביצועים שלהם, ובמילים אחרות: להשוויץ באוויר. הצוותים המובילים באירופה מגיעים מאיטליה, צרפת ובריטניה. חבריהם, שהם למעשה טייסי קרב לשעבר שנבחרו בקפידה, חגים מעל הבירות השונות ביבשת - ומקיימים את מופעי הראווה הללו, שחלקם מסוכנים מאוד.

חלק ממופעי הראווה נחשבים למסוכנים (צילום: רויטרס, חדשות)
חלק ממופעי הראווה נחשבים למסוכנים | צילום: רויטרס, חדשות

וכמובן שגם לאמריקנים יש מה לומר בתחום: שם יש אפילו שני צוותי אוויר עיקריים שמתחרים זה בזה - הצוות האווירובטי של הצי האמריקני והצוות של חיל האוויר של ארה"ב. הם מבצעים פעלולים שונים ומסוכנים - ומתחרים ביניהם כמעט כמו שהם מתחרים בקרבות אוויר באימונים אמיתיים, כשהמטרה היא לגייס את דעת הקהל לטובת חיל האוויר.

ה"שואו" הזה שאותם טייסים מבצעים נערך לרוב בימים מיוחדים כמו "יום חיל האוויר", "יום הצבא" או "יום העצמאות". בישראל, ההזדמנות הכמעט יחידה לצפות בפעלולים כאלה היא ביום החג הלאומי של המדינה, במהלכו הצוות האווירובטי של בית הספר לטיסה מבצע אותם. מדובר במדריכים בבית הספר לטיסה שמבצעים את הפעלולים האלה "על הדרך", זה לא העיסוק היחיד שלהם.

תחרות בין הצוותים ומגוון פעלולים (צילום: רענן כהן, חדשות)
תחרות בין הצוותים ומגוון פעלולים | צילום: רענן כהן, חדשות

חלק ממופעי הראווה באוויר שאנחנו מכירים מחו"ל, נחשבים, כאמור, למסוכנים מאוד - עד כדי כך שכאן בארץ לא מתירים לטייסים הכי מיומנים לבצע חלק מאותם פעלולים. עם זאת, חשוב לציין שעקב רמת הדיוק והמיומנות הגבוהה של הטייסים שמבצעים אותם, כמעט שאין תאונות בתחום הזה.