בתום שנתיים של פעילות, צה"ל הודיע הערב (חמישי) על סגירת מנהלת "שכנות טובה" שבמסגרתה הוענק סיוע המוניטרי לאלפי אזרחים בדרום סוריה. "שאלוהים ירבה לכם את הטוב ואנחנו מודים מאוד, יישר כוח", מסרו אזרחים סורים בהקלטה למפקד המנהלת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מנהלת שכנות טובה עסקה במתן סיוע הומניטרי ורפואי לאזרחי דרום סוריה, אזור שספג פגיעה קשה בידי כוחות משטר אסד במסגרת מלחמת האזרחים. כעת, לאחר החזרת השליטה על אזור לידי המשטר, בצה"ל החליטו לסגור את המנהלת.

במסגרת הפעילות נפתחה מרפאת יום בשם "מזור לדך" שפעלה במשך כשנה ובה טופלו כ-7,000 ילדים. כמו כן נפתחו בית החולים בברייקא, בית החולים ליולדות ומרפאה בג'בתא ויושמו מבצעי "ביקור רופא", שבמסגרתם טופלו למעלה מ-1,300 ילדים ועשרות נותחו בבתי חולים בישראל. מאמצי הסיוע הנרחבים של צה"ל כללו גם העברת מזון, ציוד רפואי, ציוד לוגיסטי, ביגוד ועוד.

סגירת מנהלת "שכנות טובה" (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
צילום: דובר צה"ל, חדשות

בהקלטה אחרת מסר אחר התושבים: "אני מאחל לך כל טוב ואני מודה לך מאוד על העזרה ועל כך שעמדתם לצדנו. בעזרת השם הדבר הזה לא יישכח ונספר לבנינו על מה שעשיתם".

לאחרונה הופסקה פעילות מרפאת "מזור לדך" והשבוע החל תהליך פירוק ופינוי מתחם המרפאה, הממוקמת במובלעת ישראלית סמוך לגבול ומאובטחת על ידי צה"ל. בדובר צה"ל מסרו כי בחמש השנים האחרונות טופלו בישראל כ-4,900 פצועים סורים, מתוכם 1,300 ילדים טופלו ב"ביקור רופא".

נתונים על מנהלת "שכנות טובה" (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
נתונים על מנהלת "שכנות טובה" | צילום: דובר צה"ל, חדשות

במקביל, הועברו כ-1,700 טונות מזון, 26 אלף ארגזי ציוד רפואי, כ-14 אלף אריזות ציוד הגיינה, כ-49 אלף חבילות מזון לתינוקות וכ-350 טונות ביגוד. בנוסף הועברו כ-630 אוהלים, 40 כלי רכב, כ-20 גנרטורים, כ-20 מבנים יבילים פריקים, כ-1.1 מיליון ליטרים דלק, כ-8,200 חבילות טיטולים.

סגירת מנהלת "שכנות טובה" (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
צילום: דובר צה"ל, חדשות

"פעילות הסיוע הנרחבת שהוביל צה"ל ברמת הגולן הסורית היא ביטוי נוסף לערכים המנחים את עשייתו ובהם הושטת יד תומכת בעת צרה לאזרחים הנזקקים לסיוע, גם מחוץ לגבולות הארץ", מסרו בדובר צה"ל. "העשייה ההומניטרית הנרחבת וארוכת השנים, הגיעה כאמור לסיומה עם חזרת המשטר הסורי לאזור דרום סוריה.