המחאות בעזה, ארכיון (צילום: חדשות)
המחאות בעזה, ארכיון | צילום: חדשות

בצה"ל נערכים לאפשרות של מהומות סמוך לגדר המערכת ברצועת עזה משעות הצוהריים, במסגרת "צעדות השיבה". מארגני המחאה בעזה קראו לתושבים בעזה להגיע בהמוניהם בגבול ולקרוא להסרת המצור על עזה. במקביל נמשכים הדיווחים על ניסיונות להשיג הסכם בין ישראל לחמאס בתיווך מצרים והאו"ם - ומתגלים פרטים נוספים על המתווה האפשרי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי דיווחים שמתפרסמים הבוקר (שישי) בעיתונות הערבית, בסיס ההסכם הוא הפסקת אש ארוכת-טווח בתמורה לפתיחת המעברים ושיפור התנאים הכלכליים ברצועה. העיתון הלבנוני "אל אכבאר" מצטט מקורבים לחמאס שלפיהם הכוונה היא להפסקת אש למשך חמש שנים.

הפסקת האש המוצעת צפויה לכלול את פתיחת מעבר כרם שלום ומעבר רפיח תוך שבוע - ואילו חמאס אמור מנגד להפסיק לחלוטין את הפרובוקציות בגבול, כולל עפיפוני ובלוני התבערה. בחמאס הכחישו דיווח שההסכם המתגבש כולל עיסקת אסירים.

בתוך כך מארגני המחאות בעזה ממשיכים לקרוא לעימותים בגדר. בחמאס טוענים כי 155 נהרגו במהלך הצעדות בחודשים האחרונים ועוד כ-17 אלף איש נפצעו, רבים מהם משאיפת גז.

הנהגת חמאס (צילום: סוכנות הידיעות הפלסטינית מען‎, חדשות)
משלחת חמאס לעזה | צילום: סוכנות הידיעות הפלסטינית מען‎, חדשות

אמש התירה ישראל בצעד חריג לסאלח אל-ערורי, בכיר חמאס הממונה על פעילות הזרוע הצבאית של ארגון הטרור ביו"ש וסגן ראש הלשכה המדינית שלו, להיכנס לרצועת עזה. האישור החריג מרמז על חשיבות הכינוס והשלכותיו האפשריות.

אל-ערורי נכנס לרצועה דרך מעבר רפיח, לטובת כינוס של צמרת ההנהגה של חמאס שסובב סביב שאלת עתידה של עזה. בפגישה משתתפים בין היתר גם ראש הלשכה המדינית אסמאעיל הנייה, מנהיג חמאס בעזה יחיא סנוואר, סגן ראש הלשכה המדינית מוסא אבו-מרזוק ושורה של בכירים, שחלקם הגיע פעם ראשונה לרצועה.

גורמים בעזה סיפרו כי חברי ההנהגה של חמאס צפויים לדון בנושאים "בעלי חשיבות גדולה", כמו הסכם רגיעה אפשרי עם ישראל, עסקה לחילופי שבויים ופיוס עם פתח. הסכם הרגיעה המדובר הוא זה שהוצע בתיווך של מצרים ושל שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב.

ביום ראשון תתקיים ישיבה של הקבינט המדיני-ביטחוני שתעסוק שוב בהיבט האזרחי ברצועת עזה, מתוך הבנה שאי אפשר להשאיר את המצב כמו שהוא. ההבנות האפשריות בין ישראל לעזה כוללות סיוע של האו"ם בהיקף של 600 מיליון דולר לחשמל, מים וטיפול בביוב ברצועה, זאת בתמורה לשקט מול ישראל.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אמנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה - וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/