הרמטכ"ל עם שרי הקבינט (צילום: אריאל חרמוני משרד הביטחון, חדשות)
רה"מ, שר הביטחון והרמטכ"ל. ארכיון | צילום: אריאל חרמוני משרד הביטחון, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג בישיבת הקבינט היום (רביעי) את "תפיסת הביטחון 2030" שגיבש בשנתיים האחרונות והציג את האיומים הצפויים על פי תפיסתו, את בניין הכוח הדרוש ואת העקרונות להפעלת הכוח. במסגרת התוכנית, תקציב הביטחון יוגדל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"בשל שטחנו הקטן, ריכוז האוכלוסיה וריבוי האיומים סביבנו יהיו צורכי הביטחון של ישראל תמיד גדולים בהרבה מאלה של כל מדינה בסדר גודל דומה", אמר נתניהו והסביר את ההחלטה להגדיל את תקציב הביטחון. "המשק הישראלי היום חזק דיו בכדי לאפשר תוספת זו, ובכל מקרה ההגדלה תעשה תוך שמירה על מסגרת תקציבית אחראית".

"בשני העשורים האחרונים טיפחנו כלכלה חופשית כדי לשרת את צרכי המדינה, ובראשם הביטחון", הוסיף ראש הממשלה. "מול צבר האיומים אנו בנקודת היפוך. היום אנו נדרשים להשקיע יותר בביטחון כדי להגן על ההישגים ולהבטיח את המשך הצמיחה הכלכלית. השילוב של עוצמתנו הביטחונית ועוצמתנו הכלכלית יגדיל את נכסיותה של ישראל בעיני מדינות אחרות ובכך גם יגדיל את עוצמתנו המדינית".

המסמך המלא מסווג והוא יציג ראש הממשלה לוועדת המשנה לענייני מודיעין ושירותים חשאיים בכנסת וכן בפני פורום המטה הכללי, המוסד והשב"כ. החלק הלא מסווג של המסמך מתייחס להשלכות התקציביות שיובאו בקרוב לאישור הקבינט.

כחלק מתוכניתו של ראש הממשלה התקציב הביטחוני יוגדל ב-0.2% עד 0.3% מהתל"ג במקביל להמשך תהליך ההתייעלות בצה"ל. על פי התוכנית, הגדלת התקציב מיועדת להוצאה על כלל גופי הביטחון (צה"ל, שב"כ, מוסד ואחרים). כשהתל"ג יגיע לחצי טריליון דולר ייבחן מחדש השיעור הנדרש להוצאה הכוללת על הביטחון.