המערכת שהפילה את המטוס הסורי: סוללת טילי הפטריוט שיירטה אתמול (שלישי) מטוס סורי מסוג סוחוי שחדר לשטח ישראל. מערך הסוללות, שמכונה בחיל האוויר "יהלום", הפך להיות דומיננטי במערך ההגנה האווירית של צה"ל בהגנה על הגבולות ועל המתקנים הרגישים בכל רחבי הארץ.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הפטריוט היא מערכת נשק נגד מטוסים וטילים בליסטיים שמיוצרת על ידי חברת ריית'און האמריקנית. המערכת הפכה להיות מבצעית בתחילת שנות ה-80 והגיעה לישראל בתחילת שנות ה-90 כחלק ממערך הנ"מ במלחמת המפרץ.

סוחוי 24 (צילום: רויטרס, חדשות)
המערך הפיל שני מטוסים סורים ב-4 שנים | צילום: רויטרס, חדשות

הסוללות שנפרסו לא נחלו הצלחה ביירוט טילי הסקאד ששוגרו מעירק בזמן המלחמה. מאז, המערכת שודרגה ויש לה יתרון על פני מערכות אחרות בזיהוי והתמודדות עם חדירת כלי טיס בלתי מאויישים.

יתרון בזיהוי והפלת כטב"מים (צילום: AP, חדשות)
יתרון בזיהוי והפלת כטב"מים | צילום: AP, חדשות

זו לא הפעם הראשונה שהמערכת הפילה מטוס סורי. ב-23 בספטמבר 2014, חדר לשטח ישראל מטוס סורי מסוג סוחוי 24 והופל על ידי מערכת הפטריוט. הפלת המטוס הייתה הפעם הראשונה שהפטריוט הפיל מטוס קרב באוויר.

מלבד המטוס הסורי, מערך "יהלום" יירט בחודש האחרון עוד שלושה כלי טיס שהגיעו מכיוון סוריה. ב-24 ביוני, שוגר טיל לעבר כלי טיס בלתי מאוייש שחדר לגבול ישראל בצפון וכתוצאה מכך חזר כלי הטיס לסוריה. ב-11 ביולי וב-13 ביולי ייורטו שני כטב"מים נוספים שחדרו את גבול הצפון.