בלון תבערה שנחת בעוטף עזה, היום (צילום: כפיר, חדשות)
בלון תבערה שנחת בעוטף עזה, היום | צילום: כפיר, חדשות

בלון תבערה נחת אחר הצהריים (שלישי) בגן ילדים במועצת שדות נגב, בזמן שהילדים נכחו במקום. לא היו נפגעים והילדים הורחקו מהאזור. במקביל, כוחות כיבוי הוזעקו למקום. זהו בלון התבערה העשירי שפוגע ביישובי עוטף עזה משעות הבוקר. גם במועצה האזורית אשכול נחתו בשעות הבוקר שני בלוני תבערה בבית ספר בשעה שהיו בו רק אנשי צוות חינוכי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בשיחה עם החדשות סיפרה בת שבע ברוכי הגננת על מה שאירע: "יצאנו בדיוק לחצר, איפה שהדשא וכל המשחקים ופתאום ראיתי עשן מלמעלה. זה נחת פה ובער כמה שניות". לדבריה, היא הכניסה את הילדים בתוך 15 שניות אל תוך הממד" במבנה הגן, בדיוק כפי שתורגלו. "ישר הבנתי שזה בלון תבערה, אנחנו סומכים על ממשלת ישראל שתדע יפה מאוד להגן עלינו ואנחנו פה עד הסוף".

רפי בביאן, קצין הביטחון של המועצה הצטרף אף הוא והבהיר כי הבלון נחת במקום שבו האש לא הצליחה לתפוס ולהתפשט ועל כן היא כבתה מאליה. תמר כהן מרדכי, אם של אחד הילדים, סיפרה כי ההורים הגיעו למקום אבל לא ראו משהו חריג עד לרגע שבו הבינו שנחת בגן של הילדים שלהם בלון תבערה. "אני לא חושבת שהילדים מבינים למה כל כך הרבה אנשים הגיעו לכאן, מבחינת הילדים זה בלון שמגיע לחצר אבל אנחנו יודעים שהיה פוטנציאל לנזק", אמרה.

מוקדם יותר מסרו בצה"ל כי כלי טיס של חיל האוויר ירה לעבר חוליה ששיגרה בלוני תבערה מצפון רצועת עזה לעבר שטח ישראל. בסוכנות הידיעות שיהאב דיווחו על שני פצועים. על אף התקיפה, בשירות הכבאות וההצלה מסרו כי עד כה פעלו לוחמי האש בתשעה מוקדי שרפות בגזרת עוטף עזה שפרצו כתוצאה מבלוני תבערה. על כול המוקדים הושגה שליטה.

כשברקע המשך שיגורי בלוני התעברה לעבר ישראל, ראש הממשלה נתניהו קיים היום הערכת מצב באוגדת עזה עם שר הביטחון ליברמן, הרמטכ"ל איזנקוט ועם הצמרת הביטחונית בעקבות המתיחות בדרום. "אנחנו במערכה, יש בה חילופי מהלומות ואני יכול להגיד לכם שצה"ל ערוך לכל תרחיש", אמר נתניהו.

נתניהו בהערכת מצב (צילום: קובי גדעון, לע"מ‎, חדשות)
נתניהו בהערכת מצב | צילום: קובי גדעון, לע"מ‎, חדשות

בהערכת המצב הביטחונית השתתפו גם ראש השב"כ נדב ארגמן, אלוף פיקוד הדרום הרצי הלוי, ראש המל"ל מאיר בן שבת ובכירים נוספים. "אתמול ביקרתי בשדרות וראיתי את קיר הפלדה של הנחישות האזרחית שלהם", סיפר נתניהו. "היום אני מבקר פה בצה"ל, יחד עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, אלוף פיקוד הדרום וראש השב"כ. ראיתי את קיר הפלדה הצבאי שלנו".

כשנשאל האם הוא מאמין שניתן לפתור את המשבר עם עזה מבלי להיגרר למערכה רחבה, נתניהו השיב: "אני מאמין שאנחנו עושים את הדברים הנכונים. כדאי שיתחילו לשים לב לא רק למה שאנחנו אומרים אלא גם למה שאנחנו עושים".

רה"מ ושר הביטחון בעוטף עזה. ארכיון (צילום: קובי גדעון לע"מ, חדשות)
צילום: קובי גדעון לע"מ, חדשות

ראש הממשלה התייחס גם לנושא השבויים הישראלים שנמצאים בידי חמאס בעזה. "היום זה יום השנה הרביעי לנפילתו של הדר גולדין ז"ל", אמר. "אנחנו מחויבים להחזיר אותו ואת אורון שאול ואת שני אזרחינו חזרה למדינת ישראל".

"נוכל להכריע כל אויב"

מוקדם יותר היום, צפה שר הביטחון, בתרגיל הגדול שמובילה האוגדה והתייחס למתיחות מול הרצועה: "אם נאלץ לצאת למערכה - אנחנו נוכל להכריע כל אויב. צה"ל יודע מה לעשות, איך לעשות ומתי לעשות. אנחנו נקבע את כללי המשחק ולא אף אחד אחר".

שר הביטחון אביגדור ליברמן, ארכיון (צילום: צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, חדשות)
ליברמן והרמטכ"ל באוגדת עזה, היום | צילום: צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, חדשות

ליברמן סייר באוגדה כשהוא מלווה ברמטכ"ל, גדי איזנקוט, ובאלוף פיקוד הדרום, הרצי הלוי, והתרשם מניהול התרגיל. "צה"ל מוכן וערוך לכל משימה שנטיל עליו", סיפר ליברמן. "ביקרתי בתרגיל, פגשתי את המפקדים והלוחמים, התרשמתי מאוד מהמוכנות ומהמוטיבציה".

ביקורו של השר ליברמן נערך יממה לאחר שפרצו בעוטף עזה חמש שרפות כתוצאה מעפיפוני ובלוני תבערה שהופרחו לעבר שטח ישראל - שתיים מהן בבשור, שתיים בבארי ואחת גדולה במאגר שקמה וכרמיה. הבוקר תועדה שרפה נוספת בשדה פתוח סמוך לנתיב העשרה. בשירותי הכבאות בודקים אם מדובר בשרפה שנגרמה כתוצאה מבלון תבערה.

על רקע האירועים ביממה האחרונה, קצין בכיר בצה"ל הבהיר היום שמדובר בירידה בכמות השרפות ביחס לתקופה האחרונה. "כבר יום שלישי שרואים ירידה משמעותית במספר הבלונים שנשלחים לישראל", אמר הקצין. עוד הוא הוסיף: "אנחנו רואים שכבר כמעט לא נעשה שימוש בעפיפוני תבערה. חמאס מבין שהם פחות אפקטיביים מבחינתו, ולכן הוא מתרכז רק בבלונים שיכולים להגיע למרחקים גדולים. בעקבות כך יש ירידה במספר מוקדי השרפות".

בהכנת הידיעה השתתפו: תמיר סטיינמן, ניר דבורי, ירון אברהם, ירון שניידר ושושי חתוקה.