לראשונה: סימני רגיעה (צילום: AP, חדשות)
לראשונה: סימני רגיעה | צילום: AP, חדשות

פרסום ראשון: חמאס מחזיר היום (ראשון) חלק מכוחותיו סמוך לגבול עם ישראל, לראשונה מאז תחילת ההפגנות בגבול הרצועה בסוף חודש מרס. מדובר במהלך שעשוי לאותת על ניסיון להחזרת השקט באזור.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מדובר בכוח ייעודי של הארגון המשמש לשמירת השקט בגבול בשנים האחרונות, שבמקרים מסוימים אף מנע ירי רקטות לעבר ישראל מצד ארגונים סוררים ברצועה. בחודש מרס, עם תחילת ההפגנות, הרחיק חמאס את הכוח מהמקום - אולם היום נפרס מחדש לפחות בשתי נקודות לאורך הגבול.

על פי הערכות, ייתכן והדבר נובע מחילוקי דעות שהתגלעו בין חמאס לג'יהאד האיסלאמי: ביום שישי האחרון נהרג מפגין חמאס ואחרים נפצעו לאחר שפעיל ג'יהאד יידה לעברם, בטעות, רימון יד. לכן, ייתכן והמהלך הנוכחי נועד להחזיר לחמאס את השליטה בגבול עם ישראל.

שרפה מבלון תבערה (צילום: אלי כהן דובר כבאות מחוז דרום, חדשות)
מאות דונמים נשרפו | צילום: אלי כהן דובר כבאות מחוז דרום, חדשות

מאז תחילת ההפגנות נהרגו כ-135 פלסטינים, רובם המכריע בעלי זיקה כזו או אחרת לארגוני טרור, ונפצעו אלפים במסגרת ההפגנות. במקביל, נזק עצום נגרם לשדות חקלאיים ושטחים פתוחים ברחבי עוטף עזה כתוצאה מעפיפוני ובלוני תבערה ששוגרו לשטח ישראל מהרצועה - שהובילו לשריפתם של מאות דונמים. בנוסף, נורו עשרות רקטות לעבר יישובי עוטף עזה.

האירועים הובילו לגינויים רבים של ישראל ברחבי העולם, ומועצת הביטחון של האו"ם אף קראה לחקור את האירועים בגבול הרצועה. עם זאת, ארה"ב נעמדה לצדה של ישראל, וגינתה את חמאס על פעולותיו.