ההרצאה עוררה מחאה
ההרצאה עוררה מחאה | צילום: חדשות

ההרצאה שעוררה סערה: חיילים דתיים טוענים שהכריחו אותם להשתתף בהרצאה של טרנסג’נדר. ההרצאה התקיימה בקורס מפקדים ביחידת יהל"ם, ואחד התלמידים כתב לרבו: "אני מרגיש שזה פוגע בי". בצה"ל התנערו מההרצאה ואמרו כי מדובר ב"יוזמה מקומית" - והבטיחו לחדד את הנהלים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

מדובר בהרצאה חיצונית שהתקיימה בשבוע שעבר, בקשר ישר או עקיף למחאה הגאה. אחד החיילים כתב בהודעה לרבו: "במסגרת קורס המ"כים שלנו חוייבנו להיכנס לשיחה עם טרנסג'נדר. בשיחה עברו מסרים ברורים על התחברות לנשיות שלנו וכמה נושא המין הוא מעל הכול".

"אני מרגיש שזה פוגע בי כחייל דתי וכלוחם שרוצה להיות חלק מהצוות", הוסיף החייל. "פתאום להדגיש שאין הסכמה בנושא הזה, זה גורם לי להתבייש בדעה שעליה גדלתי כי זה נתפס כחשוך ושונה מכולם. למה לחייב להיכנס לשיחה כזאת?". לפי עדויות נוספות, לוח החינוך ביחידה כולו הוקדש לנושא הלהט"ב על בסיס חומרי ארגון חוש"ן שהוצא לאחרונה מצה"ל ושל אגודת הלהט"ב.

עבור חלק מהחיילים נושאים אלו מהווים דברים רגישים ושנויים במחלוקת. המשותף לתלונות החיילים על הרצאות הטרנסג'נדרים ולטענות להדתה הוא השימוש בצה"ל כדי לקדם אג'נדות שונות וחיצוניות לצבא.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "תכני לוח החינוך והמרצה המדובר לא אושרו על ידי חיל החינוך והנוער. מדובר ביוזמות מקומיות של היחידה בעקבות הבנה שגויה של הנהלים, אשר יחודדו ויתוחקרו על ידי הגורמים הרלוונטיים"