תקיפה ברצועה, אתמול (צילום: AP, חדשות)
תקיפות ברצועה, אתמול | צילום: AP, חדשות

חברי הקבינט המדיני ביטחוני התכנסו היום (ראשון) לדון בהסלמה בדרום, ובמהלך הדיון החליטו השרים כי ישראל "תגיב צבאית לכל עפיפון או בלון תבערה שישוגר". בכל יום משוגרים לישראל עשרות בלונים ועפיפונים וכעת לא ברור האם ישראל תעמוד בהנחייה הזאת. במקביל, בפעם השלישית תוך שעות, צה"ל ירה לעבר מפריחי בלוני תבערה ברצועה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בצל הביקורת במערכת הפוליטית וביישובי עוטף עזה על מדיניות הממשלה ביחס לחמאס, ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר הבוקר כי ישראל לא הסכימה לאשר את הסכם הפסקת האש ללא התחייבות לחדול משיגור עפיפוני התבערה. בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו: "צה"ל הנחית על החמאס את המכה הקשה ביותר מאז צוק איתן". גורם מדיני הוסיף אחרי הדיון בקבינט, בהתייחסו לביקורת מימין, כי "אנו עדים לאותה שיטה ידועה של בנט ושקד: לוקחים החלטה של רה"מ, הפעם נגד טרור העפיפונים, ומציגים אותה כאולטימטום פיקטיבי שלהם".

הבניין בשאטי, לפני ואחרי התקיפה (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
הבניין בשאטי, לפני ואחרי התקיפה | צילום: דובר צה"ל, חדשות

"במהלך השבת פגענו בחמאס באופן משמעותי וקשה", אמר נתניהו. "המדיניות שלנו ברורה - מי שפוגע בנו אנו פוגעים בו ובעוצמה רבה, זה מה שעשינו אתמול. צה"ל הנחית על החמאס את המכה הקשה ביותר מאז צוק איתן. אני מקווה שהם קלטו את המסר, אם לא, הם יקלטו אותו בהמשך".

נתניהו הוסיף: "שמעתי שאומרים שישראל הסכימה להפסקת אש שתאפשר את המשך טרור האש של העפיפונים והבלונים - זה לא נכון. איננו מוכנים לקבל שום התקפות נגדנו ונגיב בהתאם".

לפניו הבהיר שר הביטחון אביגדור ליברמן כי למרות חוסר הבהירות שעולה מהסכם הפסקת האש מול חמאס, ישראל לא תאפשר ירי רקטות או עפיפוני תבערה. בכניסה לישיבת הממשלה התייחס ליברמן לביקורת שהופנתה כלפי המדיניות של המערכת שבראשה הוא עומד ואמר: "תמיד תהיה ביקורת".

"עברנו סוף שבוע סוער ולגבי המשך השבוע חשוב להדגיש שאין שום כוונה להכיל לא רקטות ולא עפיפונים ולא כטב"מים ולא שום דבר", ציין ליברמן. "בסה"כ חמאס ספג מכה קשה, הושמדו מנהרות התקפיות, הושמדו אתרי ייצור ואתרי אחסון של חימושים. מבחינת מדינת ישראל, 90% מהרקטות או שנפלו בשטח פתוח או שמערכות כיפת ברזל הצליחו ליירט אותן".

התפרעויות בצעדת השיבה, היום (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

מוקדם יותר תקף השר ישראל כץ את ליברמן וקרא לו לקבוע מדיניות מסודרת להתנהלות מול חמאס. "‏שר הביטחון ליברמן חייב להביא לקבינט הצעה לקביעת מדיניות ברורה מול עזה: מיטוט החמאס וחיסול הטרור , או היפרדות מכל אחריות אזרחית ויצירת קו גבול עם הרתעה מלאה - כמו מול סוריה ולבנון", ציין. "אין אופציה להמשיך במצב הקיים. זה לא הוגן כלפי תושבי עוטף עזה ופוגע בביטחון מדינת ישראל".

גם שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט מתח ביקורת על המדיניות של מערכת הביטחון וכינה אותה "שגיאה חמורה". בכניסה לישיבת הממשלה תקף גם הוא: "במשך שלושה חודשים אנחנו עדים לטרור אש של כאלף בלוני נפץ ותבערה על תושבי עוטף עזה. רק בימים האחרונים תושבי הדרום ספגו כ-200 רקטות. בתזמון שנוח לו חמאס מכתיב שעכשיו תהיה הפסקת אש".

בנט ציין כי הוא ושקד יתנגדו בקבינט להפסקת האש. בשיחה הבוקר עם החדשות Online הוסיף בנט כי "הפסקת אש ללא מניעת התעצמות ועצירת טרור העפיפונים היא שגיאה שאסור לנו לקבל. זה כשל חמור להרתעה הישראלית, זה יוביל להסלמה וסבבים נוספים".

יותר מ-200 שיגורים לישראל (צילום: חדשות)
יותר מ-200 שיגורים | צילום: חדשות

בתוך כך, בחיל האוויר הביעו שביעות רצון מכמות האש שהופעלה אתמול נגד תשתיות חמאס בעזה, במסגרת התקיפה הנרחבת ביותר ברצועה מאז מבצע "צוק איתן". כשברקע הפסקת האש השברירית עם חמאס, גורם בכיר בחיל האוויר הבהיר: "מה שראינו בסוף השבוע זו לא כל העוצמה". במקביל, כלי טיס של חיל האוויר ירו פעמיים בתוך שעה לעבר חוליה של מפריחי עפיפוני ובלוני תבערה. אין נפגעים.

צה"ל חשף הבוקר כי עשרות מטרות של ארגון הטרור הותקפו מאז הלילה שבין שישי לשבת, בהן בניין רב-קומות בשכונת שאטי ששימש כמתקן אימונים ומפקדת גדוד בבית לאהיא. "אנחנו ערוכים מאוד ויש מגוון מטרות ברצועת עזה, גם איכותיות, שנפעל מולן אם נצטרך", ציין הבכיר. "יש היום תרגיל אוגדתי בדרום שמתרגל לחימה בעזה בהשתתפות חיל האוויר ופיקוד דרום".

הגורם הבכיר הדגיש כי צה"ל ערוך להמשך הלחימה וכעת ממתין לראות אם הצד השני השלים עם סיום האירוע "או שלא ואז נפעל", לדבריו. "אם יגדירו שאין שקט נעשה את הנדרש כדי שיהיה שקט", אמר הבכיר, שהוסיף כי במהלך סוף השבוע חיל האוויר חזר לתקוף משגרי רקטות ופצמ"רים.

"זה מאתגר כי האויב מתקדם ואנחנו צריכים לפתח יכולות שיאפשרו לנו לעשות את זה כשהמטרה תמיד היא להימנע ככל הניתן מפגיעה בבלתי מעורבים", אמר הגורם. "בסוף השבוע הוגדר לנו לפגוע בתשתיות של חמאס ולא בפעילי טרור".