בתום התפילות היום (שישי), החלו מתפרעים ליידות אבנים לעבר כוחות המשטרה שעמדו סמוך לשער המוגרבים בהר הבית. כ-100 המתפללים שהתבצרו בתוך מסגד אל-אקצא פונו לאחר צעד חריג של ניצב הלוי שהורה על הכוחות להיכנס לתוך המסגד ולהוציא את המתבצרים. הלוחמים נכנסו למסגד והוציאו את המתבצרים החוצה מתוכם נעצרו 16 חשודים שהועברו לחקירה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

החל משעות הצהריים כוחות משטרה רבים פעלו במתחם הר הבית בשל הפרת הסדר האלימה במהלכה נורו לעבר הכוחות זיקוקים. חבלני משטרה החלו לטפל בכוורות הזיקוקים וקראו למתבצרים לצאת מהמסגד.

חבלן משטרתי מטפל בכוורות הזיקוקים (צילום: דוברות המשטרה, חדשות)
חבלן משטרתי מטפל בכוורות הזיקוקים | צילום: דוברות המשטרה, חדשות

לאחר שהמתבצרים סרבו להישמע להוראות המשטרה והמשיכו להתבצר במסגד - ניצב יורם הלוי, מפקד מחוז ירושלים, הורה בצעד חריג על השוטרים להיכנס לתוך שטח המסגד ולפנות את המתבצרים החוצה. כוחות רבים הוקפצו מכמה מחוזות, בהם יחידות מיוחדות. כ-200 לוחמי משטרה נכנסו למסגד, והחלו בהוצאת המתבצרים.

בסך הכול בהתפרעויות האלימות בין המתפללים לכוחות המשטרה נעצרו כ-24 חשודים. מהמשטרה נמסר כי כתוצאה מההתפרעויות האלימות נפצעו 4 שוטרים שקיבלו טיפול רפואי וכעת מתוכננים מעצרים נוספים.

העימותים הגיעו ככל הנראה על רקע ציון יום השנה למותם של המחבלים מאום אל פחם, שרצחו שני שוטרים במתחם הר הבית בשנה שעברה.

חוקר ב"עיר עמים", אביב טטרסקי, אמר: "בלי שישראל תשמור על המחויבויות שלה בהר הבית גם הוואקף לא ימלא את החלק שלו. אירועי היום מגיעים אחרי שלושה שבועות שבמהלכן חברי כנסת הפרו את האיסור על תפילת יהודים בהר הבית, שרים קראו לבניית בית המקדש ומשטרה לא מנעה מפעילי מקדש לקיים פעולות הפגנתיות בצמוד לכניסות המשמשות מוסלמים להר הבית".

טטרסקי הוסיף: "השקט בהר הבית נשמר בין השאר בזכות הוואקף שמונע מצעירים פלסטינים להפר את הסדר. אבל כשישראל לא ממלאת את חלקה גם הוואקף לא ממלא את חלקו". 

ב-14 ביולי בשנה שעבר שלושה מחבלים, ערבים ישראלים מאום אל פאחם, פתחו באש לעבר קבוצת שוטרים שעמדה ליד שער האריות בעיר העתיקה, ולאחר מכן נמלטו לרחבת הר הבית. כוחות הביטחון רדפו אחרי המחבלים, השיגו אותם ברחבת ההר וחיסלו אותם.

כוחות המשטרה בשטח הר הבית (צילום: דוברות המשטרה, חדשות)
כוחות המשטרה בשטח הר הבית | צילום: דוברות המשטרה, חדשות

שלושת המחבלים היו חמושים בשני תתי מקלע מסוג קרל גוסטב ובאקדח, הם פתחו באש לעבר השוטרים ונמלטו לרחבת הר הבית. כוחות הביטחון ניהלו אחריהם מרדף וחיסלו אותם בתוך מתחם ההר.

אחד מהמחבלים ניסה להימלט לתוך המסגד, ונורה. במהלך בדיקה שביצע חבלן משטרה על המחבל הוא ניסה להתרומם, אך נורה שוב מיד וחוסל. סמוך לגופותיהם של המחבלים נמצאו כלי הנשק ותעודות זהות כחולות, שהעידו כי הם מתגוררים באום אל פאחם.