איזנקוט ושר הביטחון ליברמן, ארכיון (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, חדשות)
ליברמן ואיזנקוט (ארכיון) | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, חדשות

העתירות שהוגשו נגד שניים מחברי ועדת גולדברג למינוי בכירים, ודבר קיומן פורסם לראשונה במהדורה המרכזית, לא צפויות לפגוע בעבודת הוועדה לקראת מינוי הרמטכ"ל הבא - כך מעריך היום (חמישי) מקורב לוועדה. לדבריו, בג"ץ ידחה את העתירות והוועדה תתכנס בהקדם כדי לדון במינוי המועמדים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אנחנו לא מחויבים לחכות עד לדיון בבג"ץ ב-6 בספטמבר", אמר המקורב. "אנחנו יכולים להתכנס כבר עכשיו אם נחליט, ובכל מקרה, ההערכה היא שבג"ץ ידחה את העתירה ויהיה אפשר לדון בהקדם במועמדים כדי למנוע עיכוב במינוי הרמטכ"ל". ‎

ההליך לבחירת המפקד הבא של צה"ל יצא לדרך כבר בשבוע שעבר, לאחר ששר הביטחון אביגדור ליברמן ראיין בלשכתו ארבעה אלופים, שאחד מהם ימונה ככל הנראה לרמטכ"ל הבא: אביב כוכבי, יאיר גולן, ניצן אלון ואיל זמיר. 

הרכב הוועדה לפני השינויים (צילום: החדשות)
בעיות בוועדה למינוי בכירים | צילום: החדשות

שלשום פורסם במהדורה המרכזית כי פעילות הוועדה נוטרלה לאחר שהוגשו עתירות נגד שניים מחבריה. העתירה הראשונה הוגשה נגד יעקב נגל, בגין קרבה יתרה לראש הממשלה; עתירה דומה הוגשה גם נגד איריס שטרק, כשבמקרה שלה עלו גם סימני שאלה לגבי תפקודה כיו"ר נמל אשדוד וכן האינטרסים העסקיים שלה במשרדי ממשלה רבים. בשני המקרים הוזהר ראש הממשלה נתניהו ממינויים לתפקיד - אולם הוא התעקש דווקא עליהם.

העתירות יחלו להתברר רק בחודש הבא, וטרם ברור כמה זמן ייקח עד להכרעה. מינויים של בכירים יתעכבו לכל הפחות עד תום בירור העתירות - ואם יוחלט כי השניים לא יכולים לכהן בוועדה, המינויים ייתעכבו אף יותר שכן יהיה צורך למצוא לשניים מחליפים בוועדה.

נתניהו. קורא ללכידות (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
נתניהו. התעקש על מינויים בעייתיים | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

יצוין כי לא רק מינוי הרמטכ"ל נמצא על הפרק. במקביל צפויה הוועדה לדון במינוי של נגיד בנק ישראל הבא וכן מפכ"ל המשטרה הבא, במידה שהשר לביטחון הפנים גלעד ארדן יחליט על אי-הארכת כהונתו של המפכ"ל אלשיך.

שר הביטחון אביגדור ליברמן הבהיר כי הטענות שהעלו משפחות שכולות נגד מועמדותו של האלוף יאיר גולן לתפקיד הרמטכ"ל לא ישפיעו על הליך מינוי הרמטכ"ל הבא. הוא גיבה את הקצין הבכיר באומרו כי "מדובר בקצין מעולה ומפקד אמיץ. קמפיין ההכפשה שמתנהל נגדו אינו ראוי". בשבוע הבא יראיין ראש הממשלה נתניהו את המועמדים - ולאחר בדיקת כשירותם על ידי הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה, ייקבע סופית מי הוא הרמטכ"ל הבא - החלטה שצפויה הייתה להימסר במהלך ספטמבר.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה - וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/