עשרות אלפי פלסטינים מפגינים מדי שבוע (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

המגעים להסדרה בסכנה? כ-5,000 פלסטינים מתאספים אחר הצהריים (שישי) בכחמישה מוקדים לאורך גבול הרצועה. כוח צה''ל ירה ופגע בשלושה פלסטינים שניסו לחבל בגדר בדרום הרצועה. כלי תקשורת בעזה מדווחים על הרוג ו-100 פצועים בעימותים עם צה"ל, לפחות חמישה מהם כתוצאה מירי צלפים. במקביל, כוחות גדולים הוזנקו לשני מוקדי שרפות שפרצו סמוך לקיבוץ בארי כתוצאה מבלוני תבערה. שר הביטחון אביגדור ליברמן עוקב אחר האירועים מבסיס הקרייה בתל אביב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

הצעדה מתקיימת בפעם ה-21 במוקדים שונים לאורך הגבול עם רצועת עזה, וצעירים כבר החלו לפריח בלונים שאליהם מחוברים תמונות של שהידים. מדי פעם מבצעים כוחות צה"ל ירי הרחקה לעבר המפגינים שמתקרבים לגדר.

על רקע הדיווחים על הסכם הרגיעה המתגבש בין ישראל לחמאס, גורמים במערכת הביטחון הבהירו כי היום יהיה יום המבחן המשמעותי ביותר מבחינת ישראל בנוגע לרצינות של חמאס בכל ההיבטים הקשורים לאירועים על הגדר.

כמעט שנה לעימותים בגבול עזה (צילום: חדשות)
צילום: חדשות
צעדת השביה בעזה, ארכיון (צילום: חדשות)
צילום: חדשות
הפגנות ברצועת עזה. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

מאחורי הקלעים ישנם מאמצים רבים להגיע להסדרה, כשבמקביל נשמעות קריאות בעזה לצאת ולהפגין על הגדר. במערכת הביטחון מדגישים שההיערכות של צה"ל על הגדר תישאר כבכל יום שישי. גורם במערכת הביטחון הסביר שאם יהיו אירועים כמו זריקת רימונים, ניסיונות חדירה, יידוי אבנים או השלכת מטענים לעבר כוחות צה"ל, הרי שתמונת המצב תשתנה וניסיונות ההסדרה יירדו לטמיון.

אתמול פורסם בעיתון "אל-חיאת" כי ראש המודיעין המצרי, הגנרל עבאס כאמל, ביקר אתמול בתל אביב במסגרת המגעים. לפי גורם פלסטיני שצוטט בדיווח, ייתכן שכבר היום יכריזו בקהיר על ההסדרה. בהמשך, צפוי כאמל להיפגש גם עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. היום כבר דווח בעיתון כי בחמאס מתנגדים באופן נחרץ לתנאי הישראלי שבמסגרתו המעבר הימי בין עזה לקפריסין ייפתח רק במסגרת עסקת שבויים.

הצבא ערוך לכל תרחיש (צילום: חדשות)
צה"ל נפרס לאורך גבול הרצועה | צילום: חדשות
ההכנות ברצועה, היום (צילום: חדשות)
ההכנות ברצועה, היום | צילום: חדשות
הפרות סדר בעזה, ארכיון (צילום: חדשות)
הפרות סדר בעזה, ארכיון | צילום: חדשות

לפי גורם פלסטיני ששוחח עם העיתון המקורב לחיזבאללה, בחמאס מסרבים לדון כעת בעניין החזרת השבויים והנעדרים הישראליים. לפי אותו גורם, בחמאס טוענים ש"מדובר בתיק שיכול לקחת המון שנים". הוא הוסיף שבארגון רואים בעניין כסוגיה נפרדת לחלוטין, במנותק מהמצב בעזה.

לפי הדיווח אתמול, השיחות של כאמל עם הצדדים עוסקות בפרטים הסופיים של הסכם משולב בין הצדדים. ההסכם כולל הסכמה על הפסקת אש, יישום פרויקטים הומניטריים ברצועת עזה ובשלב מתקדם יותר משא ומתן עם חמאס בנושא חילופי שבויים ואסירים. אך גורם מדיני בישראל הבהיר: "לא תהיה הסדרה אמיתית בלי השבת בנינו ואזרחינו הביתה והבטחת השקט לאורך זמן".

הפרות סדר בעזה, ארכיון (צילום: חדשות)
התפרעויות עלולות לפגוע במאמצי הרגיעה | צילום: חדשות
הנהגת חמאס (צילום: סוכנות הידיעות הפלסטינית מען‎, חדשות)
יום המבחן למנהיגי חמאס | צילום: סוכנות הידיעות הפלסטינית מען‎, חדשות

במסגרת אירועי יום שישי בשבוע שעבר, כ-9,000 מתפרעים התקהלו בחמישה מוקדים לאורך הגדר - השליכו בקבוקי תבערה ומטענים, יידו אבנים לעבר כוחות צה"ל וגדר המערכת והבעירו צמיגים בסמיכות לגדר. כוחות צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ופעלו בהתאם להוראות הפתיחה באש. הפלסטינים, מצדם, טענו כי שניים מהמשתתפים בהתפרעויות נהרגו מירי.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/