זאת תקופה מורכבת ביחידת העילית מגלן – מצד אחד אימונים ופעילות מבצעית מסביב לשעון, ומצד שני, היחידה מוצאת עצמה בכותרות, וכאלה שהיא לא מורגלת בהן. בתקופה האחרונה התרחשו שתי תאונות קשות ביחידה, ושני המקרים העלו שאלות קשות לגבי הפיקוד ולגבי מסורות הלוחמים ביחידה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

באחד המקרים חייל נפצע במהלך אימון קרב מגע, ובמקרה נוסף בטקס חניכה – מסורת ארוכת שנים ביחידה. החייל קפץ מג'יפ נוסע ונפצע באורח קשה. מפקדים ביחידה הודחו בעקבות תחקיר כשלי האירוע.

ולמרות זאת, מפקד מגמת ההכשרות ביחידה, רס"ן ר', לא חושב שהיחידה נמצאת במשבר. "קרה פה אירוע שהוא אירוע נקודתי, חריג", הוא אומר. "יחד עם הלוחם ויחד עם משפחתו, אנחנו מבינים שאנחנו צריכים ללוות אותם. הוא חלק מאיתנו, הוא חלק מהמשפחה שלנו. אנחנו מפיקים את הלקחים הנדרשים".

אילוסטרציה (צילום: החדשות)
משבר במגלן | צילום: החדשות

על השאלה האם יחידות מיוחדות יכולות לחשוב או להרגיש שהן מעל הצבא הרגיל, שאולי מותר לעשות דברים שבמקומות אחרים אסור, הוא עונה: "אנחנו לא חושבים שאנחנו מעל אף אחד אחר. יש פקודות ויש הנחיות שאליהן גם אנחנו כפופים. אני דורש מהלוחמים שלי להגיע לקצה, אני דורש מהמפקדים שלי להביא את הלוחמים שלהם ולהביא את עצמם אל הקצה. יחד עם זאת, אני דורש שכל הלוחמים יחזרו בריאים ושלמים הביתה".

"מסורות מבורכות של שנים"

נתעכב רגע על מסורות – זה חלק מבניית הווי ביחידות המיוחדות, ולא תמיד זה תואם לכללים ולתקנות בצבא. ובכל זאת, זה קורה. מצד אחד, צעירים שנבחרו בפינצטה והופכים ללוחמים ומפקדים, מה שמצריך המון שיקול דעת, בגרות, אחריות, ומצד שני, מעשי שטות שממש סותרים את אותן תכונות.

על השאלה האם אירועים מהסוג הזה יחזרו על עצמם בעתיד, עונה ר': "יש מסורות שהן מסורות של שנים ביחידה, הן מבורכות, הן צריכות לקרות, הן מפתחות את היחידה לאן שהיא נמצאת. נדרש לבצע את האירועים האלה במעטפת נדרשת, במעטפת איכותית".

ביחידה מנסים להציג את התקלות כמכה קלה בכנף, אבל כולם ביחידה מבינים שזהו גם מבחן עבורם. האמון הוא לא רק כלפי הלוחמים פנימה אלא גם כלפי מי שמביטים מן החוץ וירצו להגיע למגלן בשנים הבאות.