אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: פלאש 90 יונתן סינדלר, חדשות)
אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לכתבה | צילום: פלאש 90 יונתן סינדלר, חדשות

פרסום ראשון: בחודש מרס האחרון הודיעו בצה"ל על הסדרת פעילות המכונים האזרחיים, לאחר תלונות על ריבוי המכונים שמעבירים הכשרות וסדנאות לחיילים, וכן על אופי התוכן המועבר לחיילים. עם השינוי, שנכנס לתוקפו באחד באפריל, סירבו בצה"ל לפרט אילו מכונים עדיין יעבירו הכשרות וסדנאות לחיילים ואילו לא, וכן אילו דרגים של חיילים יהיו חשופים לפעילויות השונות. כעת, לבקשת החדשות, הרשימה המלאה נחשפת.

לצפייה ברשימה המלאה לחצו כאן

הרשימה, שהועברה לחדשות Online בעקבות בקשת חופש המידע שהוגשה בשיתוף התנועה לחופש המידע, כוללת את הרשימה המלאה של הארגונים והמכונים שמעבירים כיום פעילויות שונות לחיילי צה"ל, וכן הדרגים שנחשפים לפעילויות אלה. בנוסף, כולל המסמך גם את רשימת הארגונים עמם סיים צה"ל את התקשרותו, וכבר לא מעבירים תוכן לחיילי צה"ל מזה יותר מארבעה חודשים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בין הארגונים שהוצאו מהרשימה המותרת ניתן למצוא את נגישות ישראל, עלמא, רבנים לזכויות אדם, חיב"ה ואפילו אנ"א (ארגון אכסניות נוער). סך הכל הסתיימה ההתקשרות עם 25 מכונים, שכבר לא ייפגשו עם חיילים במהלך שירותם הצבאי.

הרשימה המותרת כוללת לא פחות מ-80 מכונים, מהם 15 שייחשפו אליהם חיילים בשירות חובה ומעלה, 28 אליהם ייחשפו חיילים בפיקוד הזוטר (מ"מ ומעלה),  28 מדרג סר"ן ומעלה, שבעה לדרג סא"ל ומעלה ועוד שניים שלא הוגדרו להם דרגים מאושרים.

בין הארגונים שעדיין יוכלו להיפגש או לארח חיילים ניתן למצוא את הרשות למלחמה בסמים (חובה ומעלה), יד ושם (חובה ומעלה), המועצה לישראל יפה (פיקוד זוטר), עיר דוד (פיקוד זוטר), מרכז פרס לשלום (סרן ומעלה), חוש"ן (סרן ומעלה) פורום קהלת (סא"ל ומעלה), המכון הישראלי לדמוקרטיה (סא"ל ומעלה) ועוד.

מארגון "לביא", שפנה גם הוא לצה"ל בבקשה לחשוף את המידע נמסר: "לצערנו מעיון בממצאים עולה תמונה מטרידה, על פיה ניתן לקבוע כי ישנה נטייה לצד הפוליטי השמאלי של המפה במכונים המחנכים את קציני צה"ל לערכים. בין מכונים אלו בולט מכון מנדל, אשר מקבל יחס חריג ומועדף, במסגרתו מתחנכים קציני צה"ל ללא מכרז למעלה מעשור. מדובר בתוכנית אינטנסיבית במיוחד, יום בשבוע, אשר תכניה שנויים במחלוקת ציבורית עמוקה".

עו"ד אור סדן, היועמ"ש של התנועה לחופש המידע, מסר: "מעת שצה"ל הודיע על הסדרת נושא המכונים המורשים להעביר סדנאות לחיילים, מחובתו לעדכן את הציבור על אודות מכונים אלו. בימים שבהם מתקיים שיח ער הנוגע לתכנים שאליהם נחשפים חיילים בשירות סדיר ובקבע, לציבור יש את הזכות לדעת מי הם אלה שנפגשים עם חיילי צה"ל, ותורמים לעיצוב דמותו של החייל".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה - וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/