בני המשפחה של אברה מנגיסטו והישאם א-סייד קיימו היום (חמישי) מסיבת עיתונאים בירושלים, מספר ימים אחרי שצה"ל הודיע כי לפי ההערכה השניים, שמוחזקים ברצועת עזה לאחר שחצו את הגדר ולא שבו, עדיין בחיים: "בעזה מדברים על משבר הומניטרי והמקרה שלנו עוד יותר קשה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אביו של א-סייד פתח את מסיבת העיתונאים והתייחס לדיווחים על משא ומתן לרגיעה, שאינה כוללת את שיחרורם של בנו ושל מנגיסטו. "לא רוצים להאמין שיקשרו את הנעדרים עם ההסדרה בעזה", אמר.

הישאם א-סייד (צילום: חדשות)
הישאם א-סייד | צילום: חדשות

אילן מנגיסטו, אחיו של אברה, התייחס גם הוא לדיווחים. "זו הזדמנות שאסור לפספס", אמר. "בפגישות שלנו עם ליברמן ונתניהו העברנו מסר שלא ייתכן חוסר הגינות כלפי זכויות הומניטריות בכל הסדר אפשרי".

"במקום לשחרר אותו מיידית, חמאס מחזיקים אותו בשבי כקלף מיקוח פוליטי מול ישראל", הוסיף מנגיסטו. "אדם עם צרכים מיוחדים מוחזק כבן ערובה, כמה אכזרי. נמצאים איתנו משפחת א-סעיד שבנם הישאם גם הוא לוקה בנפשו וגם הוא מוחזק בשבי חמאס כקלף מיקוח".

מנגיסטו התייחס גם לפרסום לפיו אחיו וא-סייד עדיין נמצאים בחיים ומוחזקים על ידי ארגון חמאס. "הפרסומים האחרונים נותנים תקווה", סיפר. "נקודת ההנחה היא שאברה חי. במערכת הביטחון יודעים שהם בידי חמאס, כרגע אין מידע אחר שסותר את זה, זה משמח אבל אין לנו אות חיים כרגע. "אני רוצה לפנות מכאן למנהיג חמאס סינוואר ולומר לו לנהוג כבן אנוש, התחשב במצבו הנפשי של אחי אברה ולהתחשב במשפחה ולשחרר את אברה והישאם עוד היום - תוך שעתיים סבל של 4 שנים יכול לבוא לסיומו".‎

אברה מנגיסטו (צילום: חדשות)
אברה מנגיסטו | צילום: חדשות

מנגיסטו סיים את דבריו בפניה מרגשת לאחיו: "ולך אברה אחי היקר, אהוב ליבנו, אם אתה שומע אותי, תדע שאנחנו אוהבים אותך, אין יום שאנחנו לא נלחמים ופועלים לשחרורך, תהיה חזק בשביל אמא ואבא ובשביל כולנו, כולם אוהבים אותך‎".

בסיום הדברים, הגן אביו של א-סייד על מקבלי ההחלטות וטען שנעשים כל המאמצים למען שחרור בנו. "אין פה גזענות", אמר. "המדינה מטפלת בעניין לדעתי כמו שצריך. גם בשביל הישאם וגם בשביל אברה. אני רוצה גם להודות לגרינבלט שמעורב בעניין. אנחנו יודעים שהישאם חי".

מוקדם יותר השבוע פורסם שממידע מודיעיני שקיים במערכת הביטחון יודעים להגיד שגם אברה מנגיסטו וגם הישאם א-סייד, שנכנסו לרצועה ומוחזקים בה מאז נמצאים בחיים. עוד נמסר כי עמדת הצבא היא שיש לעשות כל הניתן כדי להשיב את שני חללי צה"ל גולדין ושאול לקבר ישראל.

לפי צה"ל, המשא ומתן עם חמאס על נושא החזרת השבויים וחילופי אסירים ממשיך להתקיים. לפי מידע מודיעיני שקיים במערכת הביטחון מנגיסטו וא-סייד נמצאים חיים.