בתום התפילה היום (שישי) שמתקיימת כל שבוע בהר הבית ובתחילת פיזור המתפללים, החלו כמה עשרות ליידות אבנים ולירות זיקוקים לעבר השוטרים שמוצבים סמוך לשער המוגרבים בהר. שוטר אחד נפצע בעינו ובהוראת מפקד המחוז, כוחות משטרה נכנסו למתחם ההר והחלו לפנות את המתפרעים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

העימותים הגיעו ככל הנראה על רקע ציון יום השנה למותם של המחבלים מאום אל פחם, שרצחו שני שוטרים במתחם הר הבית בשנה שעברה.

חוקר ב"עיר עמים", אביב טטרסקי, אמר: "בלי שישראל תשמור על המחויבויות שלה בהר הבית גם הוואקף לא ימלא את החלק שלו. אירועי היום מגיעים אחרי שלושה שבועות שבמהלכן חברי כנסת הפרו את האיסור על תפילת יהודים בהר הבית, שרים קראו לבניית בית המקדש ומשטרה לא מנעה מפעילי מקדש לקיים פעולות הפגנתיות בצמוד לכניסות המשמשות מוסלמים להר הבית".

טטרסקי הוסיף: "השקט בהר הבית נשמר בין השאר בזכות הוואקף שמונע מצעירים פלסטינים להפר את הסדר. אבל כשישראל לא ממלאת את חלקה גם הוואקף לא ממלא את חלקו". 

ב-14 ביולי בשנה שעבר שלושה מחבלים, ערבים ישראלים מאום אל פאחם, פתחו באש לעבר קבוצת שוטרים שעמדה ליד שער האריות בעיר העתיקה, ולאחר מכן נמלטו לרחבת הר הבית. כוחות הביטחון רדפו אחרי המחבלים, השיגו אותם ברחבת ההר וחיסלו אותם.

שלושת המחבלים היו חמושים בשני תתי מקלע מסוג קרל גוסטב ובאקדח, הם פתחו באש לעבר השוטרים ונמלטו לרחבת הר הבית. כוחות הביטחון ניהלו אחריהם מרדף וחיסלו אותם בתוך מתחם ההר.

אחד מהמחבלים ניסה להימלט לתוך המסגד, ונורה. במהלך בדיקה שביצע חבלן משטרה על המחבל הוא ניסה להתרומם, אך נורה שוב מיד וחוסל. סמוך לגופותיהם של המחבלים נמצאו כלי הנשק ותעודות זהות כחולות, שהעידו כי הם מתגוררים באום אל פאחם.