אלפי פלסטינים מפגינים הערב (שישי) במספר מוקדים לאורך גבול הרצועה ומשרד הבריאות בעזה מדווח על שני בני אדם שנהרגו בעימותים עם כוחות צה"ל בגבול רצועת עזה. עוד לפחות 270 מפגינים נפצעו, מתוכם לפחות חמישה כתוצאה מירי צלפים. במקביל, כוחות גדולים הוזנקו לשני מוקדי שרפות שפרצו סמוך לקיבוץ בארי כתוצאה מבלוני תבערה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

מדובר צה"ל נמסר כי מספר מפגינים השליכו מספר בקבוקי תבערה ומטענים מאולתרים לעבר גדר המערכת, אך לא נגרם נזק. בנוסף זוהו מספר חשודים שחצו את השטח לישראל ושבו על עקבותיהם באופן מידי. "לוחמי צה״ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש", נמסר.  

לדברי הפלסטינים, כ-5,000 פלסטינים התאספו משעות אחר הצהריים בכחמישה מוקדים לאורך הגבול במסגרת "צעדת השיבה" שמתקיימת מדי יום שישי. מוקדם יותר כוח צה''ל ירה ופגע בשלושה פלסטינים שניסו לחבל בגדר בדרום הרצועה. 

הצעדה מתקיימת בפעם ה-21 במוקדים שונים לאורך הגבול עם רצועת עזה, וצעירים רבים הפריחו לאורך היום בלוני תבערה שאליהם חוברו תמונות של שהידים. מדי פעם מבצעים כוחות צה"ל ירי הרחקה לעבר המפגינים שמתקרבים לגדר.

עשרות אלפי פלסטינים מפגינים מדי שבוע (צילום: חדשות)
צילום: חדשות
צעדת השביה בעזה, ארכיון (צילום: חדשות)
צילום: חדשות
הפגנות ברצועת עזה. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

על רקע הדיווחים על הסכם הרגיעה המתגבש בין ישראל לחמאס, גורמים במערכת הביטחון הבהירו כי היום יהיה יום המבחן המשמעותי ביותר מבחינת ישראל בנוגע לרצינות של חמאס בכל ההיבטים הקשורים לאירועים על הגדר.

מאחורי הקלעים ישנם מאמצים רבים להגיע להסדרה, כשבמקביל נשמעות קריאות בעזה לצאת ולהפגין על הגדר. במערכת הביטחון מדגישים שההיערכות של צה"ל על הגדר תישאר כבכל יום שישי. גורם במערכת הביטחון הסביר שאם יהיו אירועים כמו זריקת רימונים, ניסיונות חדירה, יידוי אבנים או השלכת מטענים לעבר כוחות צה"ל, הרי שתמונת המצב תשתנה וניסיונות ההסדרה יירדו לטמיון.

הצבא ערוך לכל תרחיש (צילום: חדשות)
צה"ל נפרס לאורך גבול הרצועה | צילום: חדשות
ההכנות ברצועה, היום (צילום: חדשות)
ההכנות ברצועה, היום | צילום: חדשות
הפרות סדר בעזה, ארכיון (צילום: חדשות)
הפרות סדר בעזה, ארכיון | צילום: חדשות

אתמול פורסם בעיתון "אל-חיאת" כי ראש המודיעין המצרי, הגנרל עבאס כאמל, ביקר אתמול בתל אביב במסגרת המגעים. לפי גורם פלסטיני שצוטט בדיווח, ייתכן שכבר היום יכריזו בקהיר על ההסדרה. בהמשך, צפוי כאמל להיפגש גם עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. היום כבר דווח בעיתון כי בחמאס מתנגדים באופן נחרץ לתנאי הישראלי שבמסגרתו המעבר הימי בין עזה לקפריסין ייפתח רק במסגרת עסקת שבויים.

לפי גורם פלסטיני ששוחח עם העיתון המקורב לחיזבאללה, בחמאס מסרבים לדון כעת בעניין החזרת השבויים והנעדרים הישראליים. לפי אותו גורם, בחמאס טוענים ש"מדובר בתיק שיכול לקחת המון שנים". הוא הוסיף שבארגון רואים בעניין כסוגיה נפרדת לחלוטין, במנותק מהמצב בעזה.

הפרות סדר בעזה, ארכיון (צילום: חדשות)
התפרעויות עלולות לפגוע במאמצי הרגיעה | צילום: חדשות
הנהגת חמאס (צילום: סוכנות הידיעות הפלסטינית מען‎, חדשות)
יום המבחן למנהיגי חמאס | צילום: סוכנות הידיעות הפלסטינית מען‎, חדשות

השיחות של כאמל עם הצדדים עסקו בפרטים הסופיים של הסכם משולב בין הצדדים. ההסכם כולל הסכמה על הפסקת אש, יישום פרויקטים הומניטריים ברצועת עזה ובשלב מתקדם יותר משא ומתן עם חמאס בנושא חילופי שבויים ואסירים. אך גורם מדיני בישראל הבהיר: "לא תהיה הסדרה אמיתית בלי השבת בנינו ואזרחינו הביתה והבטחת השקט לאורך זמן".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/