אחרי שבהר הבית הוצבו מגנומטרים בחלק מהכניסות, ואחרי שהותרה היום (ראשון) כניסת מתפללים למתחם, תקף השר לביטחון פנים גלעד ארדן את אנשי הווקף, וטען בריאיון ל"שש" עם עודד בן עמי כי הם "מנסים להמריד את המתפללים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"המחאה של הווקף הייתה לא על כך שמחייבים אותם בבידוק ביטחוני, אלא שהם ניסו להוביל מרד של המתפללים כדי לסרב לבדיקה", טען. "בינתיים כבר מאות מוסלמים נכנסו והתפללו למרות ההמרדה שהווקף מנסה לבצע. המפקדים בשטח יחליטו האם אנשי הווקף יעברו גם הם במגנומטרים". 

ארדן אף הבהיר כי הצבת המגנומטרים אינה זמנית. "מבחינתי ומבחינת המשטרה המגנומטרים יישארו במקומם, בכל הפתחים המובילים להר, וכל מי שייכנס ייבדק. הפיגוע הוא חציית כל הקווים האדומים, לא זכור לי שנכנס ירי חי לתוך הר הבית. זה מחייב את המשטרה לבדוק בדיקה פרטנית, עד כמה שזה מורכב".

בידוק ביטחוני בהר הבית, מגנומטר (צילום: חדשות 2)
המגנומטרים בהר הבית, היום | צילום: חדשות 2

בתשובה לביקורת בירדן על כך שהצבת אמצעי האבטחה החדשים היא שינוי הסטטוס קוו במתחם הקדוש אמר ארדן כי "אנחנו מכבדים את שותפינו הירדנים לניהול ההר, במסגרת הסטטוס קוו, אך הריבונות בהר היא ישראלית. מי שאחראי על הביטחון של כולם זו משטרת ישראל". הוא הוסיף כי "אין כאן שינוי של הסטטוס קוו אלא של הסדרי האבטחה אחרי מה שראינו ביום שישי".

על מעצרם של כמה מאנשים הווקף בחשד למעורבות בפיגוע ביום שישי אמר ארדן כי "הווקף הוא לא חסין. הם יטופלו כמו כל אחד אחר".