הר הבית נפתח אחרי יומיים ובמקום פרצה מהומה ומחאה נגד סידורי האבטחה החדשים והצבת המגנומטרים: המתפללים הורשו היום (ראשון) לשוב ולעלות למתחם, שנסגר בעקבות הפיגוע בו נרצחו שני שוטרים ביום שישי האחרון. לקראת חידוש התפילות ועל פי הוראת ראש הממשלה, הוצבו היום מגנומטרים בכניסות, אך אנשי הווקף הודיעו כי לא יסכימו לעבור דרכם וקראו לכל המתפללים במקום לסרב גם כן. "בושה לעבור דרך המחסום של הכיבוש לאלאקצא", קראו המתפללים והחלו בתפילה המונית מחוץ למתחם.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מדוברות המשטרה נמסר כי בהתאם להחלטת הדרג המדיני נפרסו החל משעות הבוקר מגנומטרים בשניים משערי הר הבית על מנת לאפשר בידוק בטחוני לנכנסים לשטח ההר ובמטרה לאפשר קיום תפילת צהריים בשטח הר הבית. במשטרה ציינו שבטרם הכנסת המתפללים להר הבית הגיעו נציגי מועצת הווקף לשער השבטים, שוחחו עם פיקוד המחוז וטענו שהם לא רוצים להיכנס להר הבית דרך מעברי הבידוק.

אנשי הווקף קראו למתפללים שהגיעו למקום לא להיכנס דרך השערים וקיימו תפילה המונית מחוץ לשערי הכניסה, ממש ליד השוטרים. למרות התנגדותם, נכנסו לשטח הר הבית כ-200 מוסלמים וכל העת נכנסים אנשים נוספים לתפילת הצהריים.

במשטרה הבהירו שנכון לשעה זאת, לא תותר כניסת מתפללים יהודים להר הבית, וכן לא תותר כניסת תיירים למקום. לאזור שער המוגרבים הגיעו יהודים שרצו לעלות לרחבת ההר ומשסורבו קיימו חלק מהם תפילה מול שער הכותנה.

המחאה בכניסה להר נגד הצבת הגלאים (צילום: flash90, יונתן סינדל)
המגנומטרים בהר הבית | צילום: flash90, יונתן סינדל

"צפינו שייתכן ותהיה התנגדות להצבת המגנומטרים וזו הסיבה שבעבר הדרג המדיני לא אישר להציבם, אבל אני חושב שמרגע שנחצה קו אדום, הוכנס נשק ונורו יריות בתוך הר הבית ברור שאין ברירה", אמר היום השר לביטחון פנים ארדן. "כל מי שינסה להפר את הסדר או לפגוע בביטחון, המשטרה תטפל בו".

כמו כן התייחס השר להתנגדות אנשי הווקף, והבהיר כי למרות זאת נכנסו כבר מאות מתפללים למתחם. "המשטרה עושה כל שהיא יכולה כדי שזה לא יפגע בכניסת המתפללים והכניסה תהיה הכי מהירה וחלקה שאפשר", אמר. "צריך לזכור, היה שם פיגוע קטלני, נרצחו שוטרים, תפקידה של המשטרה לשמור על הביטחון במקום הקדוש הזה ואני חושב שגם המנהיגים בעולם הערבי מבינים את השיקולים הביטחוניים ואני מקווה שגם נראה גיבוי מצידם להתקנת המגנומטרים".

במשטרה נערכים עם אבטחה כבדה (צילום: חדשות 2)
במשטרה נערכים עם אבטחה כבדה | צילום: חדשות 2

בדיון טלפוני שנערך שלשום בהשתתפות השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, ראש השב"כ נדב ארגמן, מפכ"ל המשטרה רנ"צ רוני אלשיך ומפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי, הוחלט גם על הצבת שערי בידוק אלקטרוניים בשערי הכניסה למתחם הר הבית וכן על התקנת מצלמות חיצוניות שיכסו את הנעשה על המתחם - החלטה שבעבר גררה ביקורת חריפה מצד הירדנים.

"העובדה היא שאנחנו אומרים שמי שיבוא לפגוע בנו ייהרג ולא ייצא מהמקום, וזה מה שקורה", אמר ביום שישי האחרון מפקד משטרת ירושלים, ניצב יורם הלוי בריאיון לחדשות 2. הלוי הוסיף כי אופי הבידוק בכניסה להר הבית עלול להיות הסיבה שהמחבלים הצליחו להכניס למקום את הנשק באמצעותו ביצעו את הפיגוע. "רמת הבידוק בשנים האחרונות היא ברמת זיהוי תוך עירנות של שוטרים שנמצאים בכל שער ושער וצברו הרבה ניסיון", הסביר. "בודקים כל תיק ותיק, אבל לא מבצעים הפשטה או בידוק טכנולוגי. מעכשיו יהיה בידוק אחר - יש לזה משמעויות אדירות, יש תקופות בהן נכנסים אלפי בני אדם להר".

העיר העתיקה בירושלים (צילום: חדשות 2)
עמדות האבטחה במקום | צילום: חדשות 2

כמו כן, בכוונת הדרג הפוליטי הבכיר ביותר לדחות עד הודעה חדשה את חידוש ביקורי הח"כים בהר הבית. מדובר בהחלטה שהתקבלה לא מכבר על ידי ראש הממשלה לחדש בעוד שבוע את ביקורי הח"כים היהודים והערבים בהר, זאת למשך תקופת ניסיון. עם זאת, בעקבות הפיגוע, לא ברור מתי יתחדשו הביקורים.

בסוף שנת 2014 אישר הקבינט המדיני-ביטחוני שורת המלצות שהעביר צוות מיוחד של המשטרה בראשות סגן המפכ"ל דאז, ניצב ניסים מור. ההמלצות התגבשו במסגרת עבודה מיוחדת שהכין הצוות תחת הכותרת "תפיסת הביטחון של ירושלים". בין הממצאים שהוצגו לראש הממשלה נתניהו ולחברי הקבינט: 61% מכלל הפיגועים בישראל מתבצעים בירושלים. עוד נכתב בעבודה של הצוות שרמת האבטחה סביב הר הבית דומה לזו שמונהגת בקניון ממוצע.

גם התקשורת הבינלאומית נערכת (צילום: חדשות 2)
גם התקשורת הבינלאומית נערכת | צילום: חדשות 2

אחת ההמלצות שהוגשה ואושרה לבסוף על ידי הקבינט קבעה כי יש להתקין שערים מגנטיים בכל תשע הכניסות להר הבית. הנימוק להמלצה הייתה שיש בהתקנת השערים משום הרתעה וכי אין צורך בהכרח בבדיקה הרמטית של כלל הנכנסים להר הבית, אלא ניתן להסתפק בבדיקות מדגמיות או אם השוטרים מזהים מישהו שנראה חשוד.

המתפללים ממתינים לאישור להיכנס (צילום: חדשות 2)
המתפללים ממתינים לאישור להיכנס | צילום: חדשות 2

עוד נאמר בהמלצה כי בשל ההתנגדות הצפויה מצד הירדנים, אנשי הווקף והרשות הפלסטינית להציב שערים מגנטיים בשערי הכניסה להר הבית, יש למקם את השערים המגנטיים במרחק של 20-40 מטרים משערי הכניסה על פי התנאים בשטח, ושם לבצע את הבדיקות הסלקטיביות. בעקבות אישור ההמלצה הוקם בסופו של דבר רק שער מגנטי אחד - במעלה המוגרבים - שמשמש שער כניסה ליהודים ולתיירים בלבד. בכל שמונת השערים האחרים, שמשמשים את המתפללים המוסלמים, לא נעשה דבר.