בשבועות האחרונים עולה גבול רמת הגולן עם סוריה לכותרות בעקבות הזליגות הרבות של הלחימה הפנימית לשטח ישראל, אך פרט לתקריות בודדות, גבול הצפון שקט כבר כמעט 11 שנים. אבל משני צידי הגבול הזה מתנהל מאמץ הדדי להתכונן לאפשרות לעוד עימות קשה מול חיזבאללה בעתיד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

לארגון החיזבאללה יש את היכולת לשגר כ-1600 רקטות לשטח ישראל ביום ויש לה מאות אלפים כאלה. בצה"ל לא נשארים אדישים וכבר מתכוננים למערכה הבאה, שתהייה אלימה וקשה הרבה יותר. "זה לא גוף חלש, זה גוף רציני", אמר אל"מ מני ליברטי, מפקד עוצבת חירם.

"יחד עם זאת היכולות שלנו בעשרות מונים גדולות יותר", הסביר ליברטי. "יכולתנו טובות יותר וחזקות יותר. כמח"ט תפקידי להתכונן לתרחיש הגרוע מכל". גם ביישובים הסמוכים מתכוננים לתרחישים הקשים. "אנחנו ערוכים לפינוי אם נצטרך", אמר רבש"ץ קיבוץ מנרה, שמעון בן-גידה. "אנחנו לא קרובים, הם קרובים. זה לא מפריע שנהייה קרובים כל עוד יש שקט".

הארגון פרוס בכל הכפרים של דרום לבנון ובתקופה האחרונה הוא התחיל להוציא עמדות מתוך הכפרים אל קרבת הגבול. "אנחנו רואים את הארגון השיעי הזה פרוש ב-240 כפרים, ערים ועיירות", הסביר איזנקוט. "כמעט כל בית שלישי או רביעי מכיל מרכיב כוח של חיזבאללה".

"ישראל לא יכולה להישאר אדישה"

צה"ל נכנס למלחמת לבנון השנייה כשבידיו 200 מטרות מוכנות, אם הוא יצטרך להיכנס עוד פעם יהיו לו כבר ביד יותר מ-6,000. "בשנה האחרונה אירן פועלת להקים תשתיות ייצור עצמי של נשק מדויק גם בלבנון", אמר לאחרונה האלוף הרצי הלוי, ראש אגף המודיעין. "זה משנה את נקודת העבודה - ישראל לא יכולה להישאר אדישה".

"מה שידענו לעשות במלחמת לבנון השנייה, מבחינת כמות, ב-34 יממות, אנחנו יודעים היום לעשות בין 48 ל-60 שעות", אמר מפקד חיל האוויר, אמיר אשל, בכנס הרצליה בחודש שעבר. "האם ישראל מתכוונת לבצע פגיעת מנע במפעלים? התקפה כזו תצמצמם את כושר השיגור של חיזבאללה בשיעור של כ-50%, זה ממש לא מעט, אבל החלטה כזו תצית את כל האזור - גם זה נלקח בחשבון".

"ישראל לא יכולה להישאר אדישה" (צילום: חדשות 2)
"ישראל לא יכולה להישאר אדישה" | צילום: חדשות 2

במקביל מתפרסמות הערב לראשונה תמונותיה של החומה שבונה צה"ל בגבול לבנון, כפי שפורסם לפני כשבועיים. בגבול הצפון נבנה המכשול שאמור לעכב כוח של חיזבאללה שינסה להיכנס לאחד היישובים, כפי שהארגון מתכנן ורוצה.

הקמת החומה מתבצעת בין השאר בשל הערכת כוונותיו של חיזבאללה לבצע מהלכים התקפיים בתוך שטח ישראל. ארגון הטרור שצבר בשנות הלחימה שלו בסוריה ביטחון רב ומאמין ביכולותיו, החל בבניית יחידות למהלך התקפי. מטרת היחידות הללו היא לחדור פנימה לתוך ישראל ולהשתלט על ישובים. מערכת הביטחון מעריכים כי עם תחילת העבודות ינסו בחיזבאללה לשבש אותן באמצעות פתיחה באש או בירי צלפים.

הגבול עם לבנון, ארכיון (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

בשלב ראשון תיבנה חומה בגליל המערבי סמוך אזור חניתה ושלומי. חומה נוספת תיבנה בחלק צפוני יותר, סמוך למשגב עם מטולה ומנרה. הבחירה באזורים אלו היא משום קרבתם של היישובים לגדר הגבול.

במערכת הביטחון מבינים כי חומה מסוג זה לא תמנע פעולות התקפיות קרקעיות מצד חיזבאללה, אך יעכבו אותן ויובילו לשיבושן. כבר לפני כשנתיים החלו לחפור מכשולים ומצוקים, כחלק מאותה מגמה. ההערכה היא שמרגע שתחל בניית החומה חיזבאללה יגיב באש או בירי צלפים, אך יחד עם זאת - גם הוא אינו מעוניין לדרדר את המצב למלחמה כוללת.