ליברמן תוקף ומצהיר (צילום: Miriam Alster/Flash90, חדשות)
"מקבל הביקורת בהבנה". ליברמן | צילום: Miriam Alster/Flash90, חדשות

אחרי שתקפה בריאיון ב"אולפן שישי" את שר הביטחון אביגדור ליברמן, הבוקר (ראשון) הוא עונה ללאה גולדין, אמו של הדר גולדין שגופתו מוחזקת ברצועת עזה: בהודעה שפרסם אמר ליברמן כי הוא "מקבל בהבנה ובאהבה" את הביקורת שהוטחה בו, אך טען כי "אסור לנו לחזור על הטעות בעסקת שליט".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"באותה עסקה", הסביר ליברמן, "שוחררו 1,027 מחבלים, בהם רוצחים ומשלחיהם, כולל מחמוד קוואסמה ששוחרר לרצועה ומימן את חטיפת שלושת הנערים, ויחיא סנוואר שמנהיג את חמאס ברצועת עזה". לצד זאת, טען ליברמן כי "אני ממשיך להיות מחויב באופן אישי להשבתם לישראל של הדר ואורון ושל אזרחינו המוחזקים ברצועת עזה בניגוד לדין הבינלאומי. אני רואה בכך חשיבות ערכית ומוסרית עליונה, בראש ובראשונה כלפי המשפחות, וכלפי צה"ל ומדינת ישראל".

"חשוב לזכור עוד כי 202 ממשוחררי עסקת שליט נעצרו מאז על ידי מערכת הביטחון על מעורבות בטרור", נכתב עוד בהודעתו של ליברמן. "מתוכם 111 עדיין נמצאים בכלא הישראלי, ושבעה ישראלים נרצחו במעורבות ישירה או עקיפה של משוחררי אותה עסקה".

התפטר - ומאז אין מחליף. לוטן, ארכיון (צילום: המרכז הבינתחומי הרצליה)
התפטר. המתאם ליאור לוטן | צילום: המרכז הבינתחומי הרצליה

ליברמן אמר עוד כי לפני שימנה מחליף למתאם פעולות הממשלה בעניין השבויים והנעדרים ליאור לוטן שהתפטר, "חשוב לאמץ את דוח שמגר במלואו, ובכך לשרטט גבולות גזרה ברורים למדינת ישראל ולשליחים מטעמה, ובעיקר לעמוד נחושים מול אויבינו, ולהבהיר להם שאין לנו כל כוונה להתפשר על ביטחון עם ישראל".

אימו של אורון שאול, זהבה שאול, תקפה את דברי ליברמן. "לתפארת מדינת ישראל ששר הביטחון שלה, העומד בראש המערכת הצבאית, מעודד הפקרה של חיילי צה"ל", אמרה. "לצערנו, שר הביטחון לא הפנים עדיין שחוסר המעש בהחזרת חיילי צה"ל, שהגנו על אזרחי המדינה שישבו 50 יום במקלטים, גורמות לרוב הדומם במדינת ישראל לא לשלוח את ילדיהם לשרת ביחידות קרביות".

החיילים החטופים (צילום: חדשות)
נותרו בעזה. שאול וגולדין | צילום: חדשות

דבריו של ליברמן זכו לביקורת גם מצד חבר הכנסת מהליכוד, מיקי זוהר, שהתעמת עם משפחות הנעדרים בדיון בנושא בוועדות הכנסת. "לא משנים את הכללים בזמן שיש חיילים בשבי", אמר על קריאתו של ליברמן לאימוץ דוח שמגר. "הדרישה של שר הביטחון שלא למנות מתאם איננה לגיטימית, היא משחקת ברגשות משפחות הנעדרים".

בריאיון ל"אולפן שישי" אמרה גולדין שגופת בנה נותרה ברצועת עזה כי אחרי עזיבתו של לוטן, לה ולבני משפחתה אין כבר למי להאמין - ותקפה במילים חריפות למדי את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת השר ליברמן.

"שר הביטחון לא רוצה להחזיר את הבנים"

"ההתפטרות לא מפתיעה כי 3 שנים אנחנו בטלטלה הזו כי מבטיחים לנו שיחזירו את הדר ואורון וכל סיכוי מתמסמס לנו מול העיניים", היא האשימה. "ליאור זה אדם יקר שנפצע כשנכנס לחלץ את נחשון וקסמן, מומחה למשא ומתן, מבין הכי הכי את הדברים ורוצה להחזיר את הדר ואורון אבל כל רעיון וכל יוזמה שלו - פשוט טרפדו אותה, זה מה שנקרא אש כוחותינו. הוא התפטר בגלל הממשל הישראלי ואני שואלת את עצמי עכשיו מי האויב באמת".

גולדין הפנתה מילים קשות נגד ליברמן, שלטענתה מסרב להידבר עם חמאס כדי להחזיר את הבנים: "יש לנו שר ביטחון שלא רוצה להחזיר את החיילים, מסרב לנהל מו"מ עם חמאס. מה הוא חושב? איך זה יקרה? בכל מלחמה החזירו חיילים דרך הסכמים, אי אפשר להגיד לא להכול. מי יביא לנו את הדר עכשיו? ליברמן? שאמר שפעם בחודש הוא שומע ועוקב וזה כמו שהוא עוקב אחרי אלי כהן והצוללת דקר? הוא שולח אותנו לתהום הנשייה. איזה מנדט יש לו לשלוח חיילים למלחמה אם הוא לא רוצה להחזיר אותם? מה, חיילים זה כוסות חד פעמיות?".