ארכיון
ההלוויות באום אל פחם | צילום:

באום אל פחם נערכו לפנות בוקר (חמישי) הלוויתם של שלושת המחבלים שביצעו את הפיגוע בהר הבית בו נרצחו שני שוטרים, כמיל שנאן והאיל סתאווי. בריאיון שהעניקו הבוקר לגל"צ, התייחסו אבותיהם של שני השוטרים, שכיב שנאן ועפיף סתאווי, לאירועים והבהירו - אנחנו לא מחפשים נקמה. "על ממשלת ישראל היה לעשות הכל כדי שמפגן כזה לא יהיה, וחבל שזה היה", אמרו האבות האבלים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו   

השניים תקפו את ההמונים שברחו להגיע להלוויות המחבלים. "הם לא שהידים, הם רוצחים שפלים שאין להם שום מוסריות או כבוד לאדם באשר הוא", אמרו השניים. "רצחו אנשים בדם קר על לא עוול בכפם. אבל יכולים להתאסף שם מי שלא יהיה, לנו זה לא ישנה, אנחנו לא מחפשים נקמה. זה לא המקרה הראשון של מרצחים שפלים ולצערנו לא האחרון. אנחנו עומדים וכובשים את כאבנו ובסופו של דבר יודעים דבר אחד - בנינו גיבורים וגבורתם לא תבוטל על ידי אף מעשה שפל אחר".

נרצחו בפיגוע. שנאן וסתאווי ז"ל (צילום: דוברות המשטרה, חדשות)
כמיל שנאן והאיל סתאווי | צילום: דוברות המשטרה, חדשות

האבות סיפרו כי במהלך ימי האבל, הופתעו דווקא לגלות כי הגיעו לנחמם גם חברים מאום אל פחם, העיר ממנה יצאו המחבלים. "ההפתעה האמיתית הייתה של חברים מאום אל פחם שהגיעו וגינו את הרצח המתועב ואת הרוצחים השפלים", סיפרו.

האבות סירבו להתייחס לנושא גלאי המתכות בהר הבית אך הבהירו - "אנחנו לא רוצים שהבנים שלנו ייזכרו כאלו שהיו פתח למהומות. אנחנו לא חברי בקבינט ולא אלופים בצה"ל, העובדות שהוצגו לקבינט לא הוצגו לנו ואנו מצדיעים למדינת ישראל שעמדה איתנו במצב הזה".

"הלוויית ענק שלא ידע כמותה האזור"

אלפים השתתפו הלילה בהלווייתם של שלושת המחבלים וכינו אותם "שהידים" באחת ההלוויות הגדולות שידע האזור. במהלך מסע הלוויה הונפו דגלי פלסטין ונשמעו קריאות: "השהידים של מסגד אל אקצא" ו-"בדם באש נפדה אותך שהיד".

בתוך כך פרסם הבוקר גם השר אריה דרעי גינוי להלווית. "הלוויות השנאה הלילה באום אל פחם, למחבלים שרצחו את השוטרים בהר הבית, חמורה ביותר", כתב השר בחשבון הטוויטר שלו. "אזרחי ישראל מהללים רוצחים. ראשי הישובים הערביים שוב נכשלו".

נראה כי הניסיון להימנע ממהומות, על ידי קביעת מועד ההלוויה לשעה מאוחרת לא צלח, ואלפים הגיעו. "אלה שהידים והם קיבלו את הכבוד המגיע להם בהלוויית ענק שלא ידע כמותה האזור", אמר בן משפחה לחדשות 2 Online. השלושה נטמנו זה לצד זה בבית העלמין המקומי. אחד המשתתפים בהלוויה אמר בשיחה עם חדשות 2 online כי "אף אחד לא יתקרב למסגד כשיש גיבורים שכאלה".

האווירה באום אל פאחם הייתה מתוחה בימים האחרונים, לקראת ההחלטה לשחרר את הגופות. המשטרה התנגדה בתחילה להחזיר את הגופות מחשש למהומות אך משפחות המחבלים הגישו עתירה לבג"ץ שאילץ את המשטרה להחזיר את הגופות בתוך 30 שעות.