האיל סתאוי (צילום: דוברות המשטרה)
האיל סתאוי | צילום: דוברות המשטרה

שני השוטרים שנרצחו הבוקר (שישי) בפיגוע הירי החריג במתחם הר הבית הם רס"מ האיל סתאוי (30) מהכפר מע'אר ורס"מ כמיל שנאן (22) מהכפר חורפיש. השניים עמדו באזור שער האריות, כשלושת המחבלים, אזרחים ישראלים מאום אל-פאחם, ירו בהם למוות. שוטר נוסף נפצע באורח בינוני ופונה לבית החולים שערי צדק בירושלים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

רס"מ סתאוי ז"ל שירת במשמר הגבול בשירותו הסדיר והתגייס בשנת 2012 לשירות קבע כשוטר סיור ביחידת הר הבית במרחב דוד של מחוז ירושלים. לו ולאשתו נולד בן בכור רק לפני שלושה שבועות. הלוויתו של רס"מ סתאוי תחל בשעה 16:00 בבית העם בכפר מע'אר.

נרצח בפיגוע. רס"מ סיתאווי
רס"מ סתאוי ז"ל עם בנו התינוק | צילום:

רס״מ שנאן שירת מאז גיוסו לשירות קבע במשטרה לפני כשבעה חודשים, כשוטר סיור ביחידת הר בית במרחב דוד של מחוז ירושלים. הוא הותיר אחריו הורים, אח אחד ושלוש אחיות. אביו, שכיב שנאן, כיהן כחבר בכנסת ה-17 מטעם מפלגת העבודה ובכנסת ה-18 מטעם מפלגת העצמאות.

סלימן מראד שאנן, דודו של כמיל, סיפר: "כמיל היה אמור להתארס בספטמבר לבחורה מדליית אל כרמל. הוא היה ילד נשמה ומלח הארץ, אהב לעזור לכולם. היו לו חלומות לבנות בית עם ארוסתו. הוא אהב את המולדת והארץ, רצה ללמוד באקדמיה, ולהמשיך להתקדם במשטרה".

על החשש בעקבות שירותו במשטרה אמר הדוד: "בכל מקום יש סכנה. גם בכבישים יש סכנה. תמיד יש את החשש שיקרה משהו. הם לא ירו בו בגלל שהוא דרוזי, אלא בגלל שהוא שוטר. הוא עם מדים ומייצג את מדינת ישראל, והוא לצערנו היה הקורבן".

שוטרים בהר הבית, ארכיון (צילום: דוברות משטרה)
תגבור כוחות בזירת הפיגוע | צילום: דוברות משטרה

בן דודו של כמיל שנאן סיפר כי לפני כשנה וחצי חייו של עמיל ניצלו, כשהיה ליד הכפר רג'ר ובמקום נפלו טילים שירה חיזבאללה. "התמונה שלו פורסמה באינטרנט כאחד מהכוח הראשון שהגיע לזירת האירוע. הוא כל הזמן אמר: 'עברתי את הגיזרה הצפונית, הכל קטן עלי''".

על העובדה שהמחבלים הגיעו מאום אל פחם אמר בן הדוד: "אני סומך על זה שאנחנו מדינת חוק והרשויות יעשו מה שצריך בעניין". הלוויתו של רס"מ כמיל שאנן תחל בשעה 17:30 בבית העם בכפר חורפיש.

שלושה מחבלים, צעירים מאום אל פאחם, הגיעו הבוקר להר הבית והלכו לכיון אחד השערים כשהם חמושים. שוטרים אשר הבחינו בהם ירו לעברם תוך שהם מנסים להימלט לכיוון המסגדים בשטח הר הבית. בתום מרדף שהתנהל אחריהם, תוך חילופי אש נוטרלו שלושת המחבלים על ידי השוטרים. על גופותיהם נמצאו תתי מקלע מסוג קרל גוסטב ואקדח.

מהומות במזרח ירושלים, ארכיון (צילום: דוברות המשטרה, חדשות)
כוחו בזירה | צילום: דוברות המשטרה, חדשות
אין תמונה
שני המחבלים, ערבים ישראלים

במהלך הלחימה במחבלים, נפצעו באורח אנוש השוטרים האיל סתאוי וכמיל שנאן ופונו לבית החולים הר הצופים בירושלים, שם נלחמו הרופאים על חייהם ולבסוף נאלצו לקבוע את מותם.

כלי הנשק בהם השתמשו המחבלים (צילום: דוברות המשטרה)
כלי הנשק שהיו ברשות המחבלים | צילום: דוברות המשטרה

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס לחיסול המחבלים במתחם ההר ואמר כי "השוטרים חתרו למגע וסיכלו פיגוע שהיה יכול להסתיים עם הרבה יוצר נפגעים בצורה מקצועית מאוד". לדבריו, מדובר בפיגוע חריג במיוחד על רקע העובדה שנעשה שימוש בנשק חם במתחם הר הבית.

משפחת גולדין קראה לממשלה שלא לשחרר את שלושת גופות המחבלים. "הארגון הראשון שמיהר להתפאר בפיגוע ובתוצאותיו החמורות הוא חמאס״, הסבירה המשפחה. "שחרור הגופות יתפרש על ידי פעילי חמאס בגדה ובעזה כעוד הוכחה לחוסר המדיניות הברורה של ישראל בעניין שחרור גופות של מחבלים״.