כל ילדותי נחשפתי לסיפוריו המדהימים של סבא שלי, שלמה חביליו, שנפטר במאי האחרון בגיל 96. סיפורים על ימיו בהגנה, על המחתרת שהקים במצרים, על התקופה שלו במוסד וכשגריר במספר מדינות. אחד הסיפורים הזכורים במיוחד היה על ה"מסגרת", סניף המוסד שהקים בצפון אפריקה שהייתה אחראית על העלייה הבלתי ליגאלית של היהודים ממרוקו בשנות ה-50. במעבר על חפציו מצאנו, בני המשפחה, תמונות נדירות שצילם סבא מהזמן ששהה במרוקו כמרגל בזהות בדויה מטעם המוסד. "ירדתי לאטלסים ומשם לכל הכפרים הנידחים ביותר שהיה ניתן להגיע", סיפר לנו בעבר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

משפחה יהודית במרוקו
משפחה יהודית במרוקו | צילום:מטרת המבצע החשאי והמסוכן של המוסד, שהקים גוף מודיעין עם תאים רבים בכל רחבי צפון אפריקה, הייתה הגנה על חצי מיליון היהודים שחיו באזור. אותם יהודים חיו בין עימותים אלימים בין תנועות עממיות באלג'יריה לשלטון הקולוניאליסטי הצרפתי. בישראל חששו שברגע שמדינות צפון אפריקה יקבלו עצמאות - היהודים יזכו ליחס עוין במיוחד. בעקבות כך, שלח ראש המוסד איסר הראל את חביליו לסיור שארך כשלושה חודשים. "עשיתי את הסיור מתוניסיה עד חוף האוקיאנוס של מרוקו", הוא סיפר.

חביליו סייר תחת זהות בדויה בכל האזור
חביליו סייר תחת זהות בדויה בכל האזור | צילום:

המסגרת הקימה רשת תאי מודיעין ישראלים ונקודות תקשורת בין תל אביב לקזבלנקה ולעוד 8 מוקדים אחרים בצפון אפריקה. כלי נשק ותחמושת נשלחו לחברי המסגרת, ששלחו מכתב אזהרה לאחראים על העימותים האלימים שלא לפגוע ביהודים. המסגרת עמדה בהבטחתה, וכשב-1956 חולייה של החזית הלאומית לשחרור אלג'יריה (FLN) השליכה רימון לבית קפה יהודי, אנשי המסגרת איתרו וחיסלו את חבריה וכך האיום על האוכלוסיה היהודית הוסר.

המסגרת העלתה בחשאיות כ-25 אלף יהודים
המסגרת העלתה בחשאיות כ-25 אלף יהודים | צילום:

בשנת 1956 מרוקו קיבלה עצמאות, מה שהוביל לסגירתה של הסוכנות היהודית ואיסור על עלייה לישראל. השלטונות סירבו לנפק דרכונים ותעודות מעבר ליהודים והמסגרת התחילה להיערך לעלייה חשאית. אנשי המסגרת הגיעו לכל רחבי מרוקו וחיפשו יהודים שמעוניינים לעלות לישראל. הם זייפו עבורם דרכונים והבריחו אותם לישראל באוניות - חלקם בשיתוף פעולה עם שלטונות ספרד שאישרה את המעבר דרכה.

הוקמה רשת קשר בין ת"א לקזבלנקה
הוקמה רשת קשר בין ת"א לקזבלנקה | צילום:
היהודים הוברחו דרך הים
היהודים הוברחו דרך הים | צילום:

ב-1961 מלך מרוקו מוחמד ה-5 נפטר ובנו חסן השני הוכתר למלך - מה שיצר פתח למשא ומתן. ישראל הגיעה להסכם עם מרוקו והיהודים הורשו לצאת מהמדינה עם דרכונים קולקטיביים. סך הכול המסגרת פעלה במשך 9 שנים ופעלה להעלאתם בחשאי של כ-30 אלף יהודים שהוברחו דרך הים ודרך היבשה.

ליצירת קשר עם הכתב: 

מתן חביליו - matanh@ch2news.co.il