למלומים אין קשר לכתבה, ארכיון
עשרות אלפים שכחו לממש את כספי הפיקדון | צילום: חדשות

משרד הביטחון צפוי להשיק השבוע פרויקט חדש במסגרתו יוחזרו כ-110 מיליון שקלים לחיילים משוחררים שלא מימשו את כספי הפיקדון שלהם במלואם. על-פי משרד הביטחון מדובר בעשרות אלפי זכאים שככל הנראה לא ניצלו את כלל כספי הפיקדון, לה הם זכאים על פי חוק עם שחרורים מצה"ל או בתום שירות לאומי. עם זאת, רבים מאלה שסיימו את שירותם אחרי שנחקק החוק שקובע כי כספי הפיקדון יאבדו לאחר 7 שנים - לא יהיו זכאים להחזר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהנחיית השר ליברמן, ייצא משרד הביטחון ביום שלישי הקרוב במהלך החדש שקורא לחיילים משוחררים שהתגייסו החל משנת 1992 ועד ליום 31.12.2000 ולא מימשו את מלוא הפיקדון האישי, לממש את הכספים שעדיין שמורים להם בחשבון הפיקדון האישי, שנפתח עבורם עם סיום שירותם הצבאי או השירות הלאומי.

ליברמן, ארכיון
"ראוי שיקבלו את הכסף". ליברמן | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

במשרד מסבירים כי מהפרויקט החדש ייהנו אך ורק אותם חיילים שהתגייסו במהלך התקופה האמורה. הסיבה לכך היא שלאחריה שונה החוק כך שחיילים שמסיבה כלשהי לא משכו את כספי הפיקדון תוך שבע שנים מיום שחרורם - יאבדו את זכאותם והכסף נעלם.

עם זאת, לפני כחודש עבר תיקון לחוק שקובע כי כל חייל שמשתחרר לאחר התאריך 12.7.2017, יקבל את יתרת פיקדונו אוטומטית הישר לחשבון הבנק שלו, כעבור שש שנים וחצי מיום שחרורו וכך הוא לא יאבד. מידע לזכאים למימוש כספי הפיקדון במסגרת הפרויקט יפורסם באתר האגף והקרן לחיילים משוחררים במשרד הביטחון, החל מיום שלישי הקרוב.

"מי ששירת את המדינה ראוי שיקבל את הכסף שמגיע לו"

מנתוני משרד הביטחון עולה כי במרבית המקרים מדובר בסכומים קטנים יחסית. על-פי המשרד, לכ-70% מהזכאים קיימת יתרת פיקדון של עד 999 שקלים, לכ-20% מהם ישנה יתרה של 1,000-4,999 שקלים. כמו כן, קיימים מספר אלפי משוחררים להם יתרה של בין 5,000-10,000 שקלים, ובמקרים מסוימים מדובר בסכומים גדולים יותר.

"מיד כשהתברר לי שיש עשרות אלפי חיילים שהשתחררו משירות צבאי ולא משכו את כספי הפיקדון שלהם במלואם, הנחיתי לפעול באופן מידי ולקרוא לאנשים לבוא ולקבל את כספם, גם כשמדובר במי ששירתו לפני 15 ו-20 שנה", אמר שר הביטחון ליברמן.

"מי ששירת את המדינה באותן שנים ולא משך את מלוא הפיקדון, ראוי שיקבל את הכסף המגיע לו. משרד הביטחון יודע להוקיר את החיילים והחיילות המשוחררים וממשיך לפעול למענם באופן יזום. זו חובתנו", הוסיף.