חמאס במסר חריף לטראמפ (צילום: מתוך עמוד הטוויטר של החמאס)
המצעד ברחובות עזה, היום | צילום: מתוך עמוד הטוויטר של החמאס

בווקף ובעולם הערבי עדיין לא מסתפקים בהסרת הגלאים מהר הבית ודורשים גם את הסרת המחסומים, אך בעזה חוגגים: ארגון חמאס ארגון היום (רביעי) מפגן תמיכה וחגיגות ניצחון ברצועת עזה. מנגד, גם היום נערכו תפילות הבוקר מחוץ למתחם הר הבית במחאה על צעדי האבטחה הישראליים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המצעד בעזה התקיים תחת הכותרת "הניצחון בקרב על מסגד אל-אקצא". יחידות של הזרוע הצבאית צעדו ברחובות עזה במפגן ראווה, כאות תמיכה והזדהות עם אירועי הר הבית ומה שהם מגדירים "הניצחון".

"גזל בדרכים פיראטיות" (ארכיון) (צילום: מתוך עמוד הטוויטר של החמאס, חדשות)
בחמאס קוראים ליום זעם | צילום: מתוך עמוד הטוויטר של החמאס, חדשות

כמו כן קראו בחמאס לפלסטינים בגדה המערבית לצאת להפגנות זעם בשישי, כדי "להתנגד לפגיעה של ישראל במסגד אל-אקצא", ולפלגים הפלסטיניים "להגיב לאירועים הנוכחיים כדי להרתיע את ישראל מפני המשך ההפרות נגד עמנו והמקומות הקדושים לנו".

"להתנגד לפגיעה של ישראל" (צילום: מתוך עמוד הטוויטר של החמאס)
"להתנגד לפגיעה של ישראל" | צילום: מתוך עמוד הטוויטר של החמאס

בתוך כך, המשך היום נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן לתקוף את ישראל ואת המדיניות שלה בירושלים בנאום שנשא באנקרה. ארדואן בירך על הסרת גלאי המתכות בהר הבית, אבל אמר שזה עדיין לא מספיק. "הסרת המגנומטרים, שביזו את המוסלמים, היא צעד נכון - אך אינו מספק", אמר וטען שאסור לשתוק על מעשיה של ישראל באל אקצא.

הנשיא הטורקי אמר גם שצריך להחזיר את ירושלים למרכז העולם המוסלמי והאשים כי "ישראל פועלת כדי לשנות את הצביון האסלאמי וההיסטורי של ירושלים הכבושה. ההגנה על ירושלים היא אחריות של כל המוסלמים". ארדואן אף קרא לאיחוד האירופי לעשות יותר נגד מה שהוא מכנה "ההשתלטות של היהודים וטשטוש הזהות היהודית של ירושלים".

חמאס באיום חדש. ארכיון (צילום: מתוך עמוד הטוויטר של החמאס, חדשות)
"צריך להרתיע" | צילום: מתוך עמוד הטוויטר של החמאס, חדשות

הלילה הורה ראש הממשלה בנימין נתניהו על בדיקות ידניות פרטניות למתפללים המוסלמים בהר הבית, כתחליף לגלאים ולמצלמות שהוסרו. על רקע המתיחות בירושלים, הבית הלבן פרסם הודעה הבוקר (רביעי) בה הוא משבח את החלטת ישראל להסיר את המגנומטרים מהר הבית.

בהודעת ארה"ב נכתב: "אנו מריעים למאמצים הישראליים לשמור על הביטחון במקום תוך קיום פעולות להורדת המתח באזור". הגיבוי האמריקני מגיע על רקע מה שנתפס כמורת רוח בקרב הציבור הישראלי מהמהלך. בסקר שפורסם בחדשות 2 ענו 77% מהנשאלים כי הם סבורים שההחלטה להסיר את הגלאים נתפסת כהתקפלות של ישראל.

הסרת הגלאים והמצלמות (צילום: רויטרס)
הסרת הגלאים סמוך להר הבית | צילום: רויטרס

במקום גלאים: אמצעי הביטחון הזמניים

במקום המגנומטרים והמצלמות, הוצבו ביומיים האחרונים גדרות שמתעלות את המתפללים לשרוולי כניסה ויאפשרו פיקוח של כוחות מוגברים בכניסות. מי שייראה חשוד, ייבדק בדיקה גופנית בצד על ידי השוטרים.

עוד הוחלט בדיון הקבינט כי עד ליישום התכנית תתגבר משטרת ישראל את כוחותיה במקום ותבצע פעולות נוספות ככל שיידרש על מנת להבטיח את ביטחון המבקרים בהר. הקבינט החליט על הקצאת תקציב של עד 100 מיליון שקלים לטובת יישום התכנית, בפרק זמן של עד שישה חודשים, כולל בקיצוץ רוחבי ככל שיידרש, על-פי התכנית שיגיש המשרד לביטחון הפנים. עלות התכנית תכלול גם מימון תקני שוטרים על פי המלצת המשטרה.