חברת המל"טים הישראלית תימכר, אילוסטרציה (צילום: אתר חיל האוויר‎, חדשות)
קצין "ירוק" יפקד על הטייסת | צילום: אתר חיל האוויר‎, חדשות

היסטוריה בחיל האוויר: בפעם הראשונה בתולדות חיל האוויר, מינה היום (שלישי) מפקד החיל, האלוף עמיקם נורקין מפקד טייסת ששירת עד כה בזרוע היבשה. רס"ן י', ששירת עד כה ביחידה מיוחדת יפקד על טייסת כלי הטיס הבלתי מאוישים הראשונה של החיל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הטייסת, שממוקמת בבסיס במרכז הארץ, מפעילה את מטוסי ה"שובל" (הרון 1) המתקדמים. המטוס, שביצע את טיסתו הראשונה עוד ב-2005 מסוגל לשהות באוויר מספר רב של שעות ולבצע משימות של מודיעין חזותי, סיוע לכוחות קרקעיים, שיתוף פעולה עם מטוסים אחרים, בקרה ומשימות נוספות.

רס"ן י' ששירת עד כה ביחידה מיוחדת של חיל התותחנים יועלה לדרגת סגן אלוף ויחל לפקד על הטייסת. י' אמנם "גדל" בחיל התותחנים, אך עסק בתחום הדומה לזה בו יעסוק בפיקוד על הטייסת.

רס"ן י' (צילום: דו"צ)
רס"ן י' | צילום: דו"צ

טייסת 200, שנקראת גם טייסת המל"טים הראשונה, הוקמה בשנת 1971 על מנת לספק מודיעין ולנסות להתמודד עם מערך טילי הנ"מ המצרי הצפוף של אותה התקופה. בסוף שנות ה-80 קלטו בטייסת את מטוסי ה"סרצ'ר" האגדיים שהופעלו בה עד שנת 2004.

בימים אלה נחשבת הטייסת לאחת הפעילות בחיל-האוויר ומטוסיה נמצאים באוויר כמעט 24 שעות ביממה. הטייסת לקחה חלק פעיל במבצע "עופרת יצוקה", בעיקר בליווי כוחות הקרקע, איסוף מודיעין ותצפיות על משגרי קסאמים ומחבלים. גם במבצע "עמוד ענן" בשנת 2012 עסקו מטוסי הטייסת ללא הפסקה במשימות חוזי ומודיעין, במטרה להביא להצלחת המבצע ולהשיב את השקט הביטחוני לתושבי ישראל.