החומה בגבול מקסיקו
אלביט הופקדה על משימת הקמת המכשול | צילום: חדשות

הגבול האמריקני והחברה הישראלית: ארה"ב נלחמת זה שנים בתופעת המסתננים והקימה מערך הגנת גבולות אדיר - בחלק מהמקומות הוקמה חומה ובחלקים אחרים מתבצעים סיורים קרקעיים ואוויריים כדי לעצור את הגל ששוטף את היבשת. אך עדיין, האמריקנים מתקשים לבלום את הנהירה מדרום, וזה מה שהוביל את הנשיא דונלד טראמפ לאחת מהבטחות הבחירות הידועות והשנויות במחלוקת שלו - בניית החומה עם מקסיקו.על מנת לעמוד בהבטחת הבחירות של טראמפ להקמת מכשול בין המדינות, האמריקנים שכרו את שירותיה של אלביט, שתייבא את הטכנולוגיה והשיטות מהמכשולים בגבולות ישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לאורך 3,360 ק"מ משתרע לו קו הגבול בין ארצות הברית למקסיקו. הוא עובר על פני תוואי שטח שונים ומגוונים - מנהרות ומדבריות, הרים ומישורים עצומים. יותר מ-200 אלף מהגרים בלתי חוקיים מרחבי העולם, חוצים אותו מדי שנה בדרך לארץ המובטחת, בעוד כ-300 מתוכם מוצאים את מותם בניסיון לחצות את הגבול, רובם מצמא והתייבשות.

משלחות אמריקניות ביקרו בגבול עזה ומצרים
משלחות אמריקניות ביקרו בגבול עזה ומצרים | צילום:

אך על אף כל המאמצים, גם האמריקאים מודים שהם מתקשים מאוד במשימה שהצהיר עליה הנשיא טראמפ. כאן חברה ישראלית נכנסת לתמונה: חברת אלביט מערכות הוזמנה להוביל את פרויקט הקמת "הגבול החכם" בין ארה"ב למקסיקו שיצא לאחרונה לדרך. החברה קיבלה את המשימה לאחר שמשלחות אמריקניות הגיעו לישראל בחודשים האחרונים וביקרו בגבול עם רצועת עזה ומצרים, שם הציגו להם את תפיסת הגנת הגבולות של ישראל והטכנולוגיות שפותחו בה.

מכ"מים, מצלמות ופתרון למנהרות התת קרקעיות

פרויקט הגבול החכם בדרום ארה"ב, שמבוצע על ידי החברה הבת של אלביט מערכות בארה"ב, הנו פתרון אינטגרטיבי כולל שמתבסס על הקמת מגדלי תצפית שמשלבים שורה של פתרונות טכנולוגיים מתקדמים מבית אלביט מערכות: מערך מגוון ומקיף של חיישנים מתוחכמים, מערכות לניטור וניתוח מידע, מערכות תקשורת חדישות, ומערכות שליטה ובקרה מתקדמות.

החברה תידרש גם לפתרונות תת קרקעיים
החברה תידרש גם לפתרונות תת קרקעיים | צילום:

במסגרת החוזה בו זכתה אלביט, היא החלה את עבודתה תחילה ברצועת שטח של כמה מאות ק"מ בגבול של מדינת אריזונה ובהמשך היא צפויה להתרחב גם לאזורים נוספים. על-פי ההסדר, אלביט תספק לאמריקנים ציוד מעקב, כגון מכ"מים ומצלמות על מגדלים קבועים במטרה לסייע לרשויות לזהות ולעקוב אחר "גורמי עניין" לאורך הגבול.

אבל המכשול מיועד להיות לא רק מעל פני הקרקע. בגבול מקסיקו חפרו מבריחי סמים עשרות רבות של מנהרות בדיוק כמו בעזה. במנהרות מוברחים אלפי ק"ג של סמים מדי חודש ובנוסף מהגרים ופעילי טרור. לשם כך, נדרשה אלביט לתת פתרון גם לבעיה זו על פי מערכת דומה שפיתחה והיתה שותפה להקמתה בגבול רצועת עזה.