17 חמקנים נוספים (צילום: עמוס דור)
17 חמקנים נוספים | צילום: עמוס דור

משרד הביטחון חתם על עסקה עם ארצות הברית לרכישה של 17 מטוסי חמקן - F35 נוספים. לראשונה, מחיר המטוס ירד למתחת ל-100 מיליון דולר. עם השלמת העסקה יגדל סדר הכוחות של מטוסי האדיר ל-50 מטוסים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

משלחת הרכש של משרד הביטחון בארה''ב השלימה בסוף השבוע את העסקה לרכש 17 מטוסי ''אדיר'' ממנהלת תכנית ה-JSF של ממשלת ארה"ב, ובכך השלימה רכש של שתי טייסות שלמות (50 מטוסים) עבור חיל האוויר הישראלי.

החמקן בהכנות אחרונות בשדה התעופה קאמרי באיטליה. (צילום: עמוס דור)
צילום: עמוס דור

מימוש האופציה לרכש 17 מטוסים נוספים אושר על ידי הקבינט בשבתו כוועדת השרים להצטיידות. על הזמנת הרכש חתם מנכ''ל משרד הביטחון, האלוף במילואים אודי אדם. על פי החוזה, אספקת המטוסים תושלם עד לחודש דצמבר 2024.

"ישראל היחידה בעולם שהורגת אירנים" (צילום: חיל האוויר, חדשות)
צילום: חיל האוויר, חדשות

"מדובר בתוספת כוח משמעותית ואסטרטגית לחיל האוויר", אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן. "שתי טייסות ה'אדיר' הן פסגת הטכנולוגיה, והן יסייעו לצה"ל ולחיל האוויר להתמודד עם האתגרים הביטחוניים הרבים שניצבים לפתחה של מדינת ישראל".

ה"אדיר" (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
צילום: דובר צה"ל, חדשות

בסה''כ רכש משרד הביטחון 50 מטוסי ''אדיר'' מדגם A, מהדור החמישי והמתקדם. 5 מטוסים נחתו עד כה בישראל, ועד לשנת 2021 יסופקו לחיל האוויר 33 מטוסים משתי העסקאות הקודמות. המטוס מיוצר בשלושה דגמים: דגם A להמראה ונחיתה רגילים, דגם B להמראה קצרה ונחיתה אנכית, ודגם C לפעולה מנושאת מטוסים. כל 50 המטוסים שרכש משרד הביטחון עבור חיל האוויר הם מדגם A, אך הוטמעו בהם יכולות ייחודיות ואמצעי לחימה ישראלים מתקדמים.