מהומות במזרח ירושלים, ארכיון (צילום: דוברות המשטרה, חדשות)
5 גדודים יהיו בכוננות | צילום: דוברות המשטרה, חדשות

לאחר הערכת מצב מטכ"לית שהתקיימה הבוקר (חמישי), הוחלט כי חמישה גדודי צה"ל ישמשו ככוח כוננות לקראת יום שישי, בו צפויים עשרות אלפי מתפללים מוסלמים לעלות להר הבית בירושלים, שבוע אחרי הפיגוע הקשה בו נרצחו שני שוטרים. בצה"ל אמרו כי ההחלטה על שחרור הגדודים תתקבל לאחר הערכת מצב נוספת מחר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מדובר בתגבור משמעותי של סדר הכוחות: הגדודים מוכפפים לפיקוד המרכז, ויעשו את השבת במרחב הזה למקרה שיהיה צורך להשתמש בהם.

בתוך כך, הבהיר הבוקר יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לח"כים כי "העלייה להר הבית עדיין עדיין איננה מותרת", בעקבות ניסיונות של חלק מהם לאחרונה לעלות למתחם.

מסגד אל -אקצה. חשש ממהומות (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
מתיחות לקראת תפילות יום השישי | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

השר לביטחון פנים גלעד ארדן התראיין הבוקר בתכנית "דקלסגל" עם ירון דקל ועמית סגל בגלי צה"ל והתייחס לדיון שעתיד להתקיים היום בנושא גלאי המתכות בכניסה להר הבית. "קיימנו מספר התייעצויות יחד עם ראשי הביטחון השונים בהשתתפות שר הביטחון", סיפר. "כל אחד הביע את עמדתו והערכות והמלצות מצד ארגונו".

השר התייחס לטענות לפיהן שירות הביטחון הכללי התנגד להצבת גלאי המתכות במקום הרגיש. "אני מעדיף לא להתייחס לארגונים אחרים ועמדותיהם, אני יכול להסביר את עמדתי ועמדת המשטרה", אמר השר. "אני לא זוכר שום ארגון או מומחה שהביע התנגדות או התריע שהמגנומטרים יעוררו התנגדות".

"מניח שיש מגעים להרגעת המצב"

השר התייחס גם לטענות לפיהן ההחלטה להציב את גלאי המתכות גרמה למתיחות עם מדינות ערב המתונות. "לא שמעתי לכך התנגדות בזירה הבינלאומית, ועד לרגע זה מדינות המערב לא מבינות את עמדת הפלסטינים", ציין השר והבהיר כי המיקום של הגלאים לא פוגע בקדושת המקום. "שיהיה ברור, המגנומטרים לא בכניסה למסגדים, המרחק מהכניסות להר עד למסגד אל אקצא הוא משמעותי, המגנומטרים הם בסימטאות שמובילות לפתחים שמובילים להר".

במהלך הריאיון התייחס השר גם לדיווחים שהתפרסמו בעיתון "א-שרק אלאווסט", לפיהם מתנהלים מגעים בינלאומיים לפתרון המשבר. "העיתון הזה יוצא בחו"ל ואינני יודע על סמך מה זה נאמר", טען השר. "עם זאת, אינני פוסל שום דבר כי אני מניח שיש מגעים כדי לנסות להרגיע את המצב. בעיניי אין סיבה שהמצב לא יהיה רגוע".

בהכנת הידיעה השתתפה דפנה ליאל.