בעוד זמן קצר מפקד חיל האוויר אמיר אשל יתלה את הסרבל וייצא לחיים חדשים. בריאיון מיוחד הוא מספר על יכולות חיל האוויר, על האיומים ועל האמצעים להתמודד איתם. "יש לנו מערך הגנה כחול לבן שאין כמוהו בעולם", הוא אמר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על קיר לשכת מפקד בסיס חצרים תלויה מפה גדולה שמגיעה אפילו להודו. "זה רק חלק ממרחב הפעילות שלנו", אמר אשל. "חיל האוויר פועל ברצף בחמש זירות כל הזמן, לשמחתי על רוב הדברים האלה לא יודעים".

אשל משתמש בדימוי ומשווה את חיל האוויר לפטיש מאוד חזק, אך הוא מסביר שהמזרח התיכון השתנה. "התאמנו את עצמנו ואנחנו מגיעים למקומות שאנחנו רוצים להגיע אליהם. כבר לא פטיש אלא אזמל מנתחים שמסיר את האיום וממשיך הלאה". על המדף יש עשרות בקבוקים יין שלכל אחד יש תאריך ושם קוד של פעולה, כולם מבצעים עלומים שאסור כמובן לדבר עליהם.

כל בקבוק מסמל מבצע סודי אחר (צילום: חדשות 2)
כל בקבוק מסמל מבצע סודי אחר | צילום: חדשות 2

מפקד חיל האוויר היוצא מספר שהיכולות הקטלניות של חיל האוויר שניות רק לארה"ב. "יש לנו יכולת לתקוף אלפי מטרות רלוונטיות ואיכותיות ביממה", הוא סיפר והוסיף על יכולת הדיוק של החיל. "אין חיל אוויר אחד בעולם שיכול לתקוף עם פצצות של טון במרחק 100 מטר מכוחות הקרקע שלו ולא לפגוע בהם".

אשל מסביר כי לאויבי מדינת ישראל אין אינטרס לתקוף כי הם מבינים שצה"ל יודע עליהם יותר ממה שהם העלו על הדעת ומתייחס לאופן בו תיראה מערכה נוספת בלבנון אם תתרחש. "המלחמה הבאה בלבנון תיראה אחרת לחלוטין", הסביר. "כל לבנון תרגיש את חיל האוויר בו זמנית - בצפון, בביירות, בבקע ובדרום. אנחנו מתכוונים ללכת חזק מאוד על תשתיות הטרור מהרגע הראשון. מטוס אחד יכול לתקוף 20 מטרות שונות בלחיצת כפתור אחת".

"יש לנו יכולת לתקוף אלפי מטרות ביממה" (צילום: רויטרס)
"יש לנו יכולת לתקוף אלפי מטרות ביממה" | צילום: רויטרס

המזרח התיכון מתפרק. כבר אין מדינות אלא ארגונים או אולי אפילו שבטים ולמרות שלא לכך חיל האוויר תוכנן, הוא מתאים את עצמו גם ליריבים כאלה. "הבאנו את מטוסי הקרב לתוך הקרב המשולב הקרקעי", ציין.

גם לאירן התייחס אשל, היא מובילה טרור בכל האזור מבלי לזנוח את תכנית הגרעין. "היכולת לתת מכה מקדימה אפקטיבית רבת עוצמה חזרה לארגז הכלים שמדינת ישראל יכולה להשתמש בהן", אמר. "ההרתעה שלנו חזקה, אך תמיד הזירה יכולה להתלקח. כל פעם שהאויבים מקבלים תזכורת זה לא עושה להם חשק גדול לתקוף".

צפו בסיפורים המעניינים של 14.7 לאורך השנים (צילום: רויטרס, חדשות)
"לבנון תרגיש את חיל האוויר בכל האזורים ב | צילום: רויטרס, חדשות

אשל נשאל גם על פרשת אלאור אזריה ומסביר כי הרבה קולות מהציבור הישראלי לא נשמעים. "הערכים הם לא על תנאי הם בכל תנאי", הצהיר. "ברגע שהוא לא איום זה כבר שייך למערכות אחרות. ברגע שאין איום אז זה נגמר".