סרן רוסלס ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
סרן רוסלס ז"ל | צילום: דובר צה"ל

הותר הערב (רביעי) לפרסום כי כשנה וחצי לאחר התאונה הקטלנית בצאלים, בה נהרג סרן ישי רוסלס ז"ל, בצה"ל החליטו שלא לנקוט הליכים פליליים נגד המעורבים. עם זאת, הפרקליט הצבאי הראשי הורה על העמדתם לדין משמעתי של מפקד מרכז האימונים באש - קצין בדרגת אלוף משנה ושל מפקד הגדוד בעת האירוע. בנוסף יועמדו לדין שני החיילים שהיו מעורבים בירי עצמו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

בצה"ל טענו כי מבחינה משפטית לא נמצא קשר ישיר בין הכשלים של הדרגים הפיקודיים בהכנת התרגיל לבין הטעות הנקודתית של החיילים בירי הפגז שהביאה לתוצאה הטראגית. עם זאת בעקבות תחקיר האירוע ובסמוך לו כבר נקט הרמטכ''ל שורה של צעדים פיקודיים והדיח את מפקד הגדוד, סגנו וסגן מפקד הפלוגה מתפקידיהם בגדוד.

לפני כשנה וחצי קצין צה"ל נהרג וחייל נוסף נפצע קל במהלך אימון של קורס מפקדי גדודים ומפקדי פלוגות שנערך בשטח אימונים ליד בסיס צאלים בדרום. סרן ישי רוסלס ז"ל מבית יאיר, מפקד מחלקה בגדוד החרדי "נצח יהודה" בחטיבת כפיר נהרג בתאונה. רוסלס עלה לארץ ממקסיקו ולמד בישיבה בירושלים.

התקרית החמורה אירעה במהלך חזרה גנרלית לתצוגת תכלית של תרגולת צבאית לקראת תצוגה לחניכים בקורס מג"דים ומ"פים. במסגרת התרגולת כוח ביצע ירי מרגמות 81 לעבר מטרה כחלק מהתרגיל.

הלוחמים פספסו, קיבלו מטרה חדשה וירו פצצה נוספת. בשל טעות אנוש נורתה פצצת המרגמה לכיוון ההפוך למה שהוגדר. היא התפוצצה סמוך לבימת תצפית עליה היו באותה שעה מספר חיילים. סרן רוסלס נהרג מפגיעת רסיס בראשו, וחייל הנוסף נפגע מרסיס בידו ונפצע קל.

מפקד זרוע היבשה אלוף גיא צור, הנחה על הפסקת האימונים בצה"ל עד לסיום התחקיר הראשוני של האירוע. בנוסף, מינה מפקד זרוע היבשה צוות חקירה המורכב ממומחים בראשות ראש תחום חיל שריון, אלוף-משנה אופיר לוי.