אורון שאול, הדר גולדין (צילום: חדשות)
גולדין ושאול. מתווה חדש | צילום: חדשות

מצרים גיבשה מתווה חדש לקראת עסקת חילופי שבויים בין ישראל לחמאס. המתווה הוצג להנהגת חמאס בקהיר, ויועבר בקרוב גם לישראל. מטרת המתווה היא, בראש ובראשונה, הנעה מחודשת של משא ומתן בין הצדדים בנושא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי המתווה, ישוחררו 39 גופות אנשי חמאס לרצועת עזה, ובתמורה חמאס ימסור פרטים על הגופות והנעדרים שבידיו. לאחר מכן ישראל תשחרר את אסירי עסקת שליט שנאסרו מחדש, וייפתח משא ומתן בין שני הצדדים בחסות ובתיווך מצרי. מטרת המתווה היא לשכנע את חמאס לשחרר פרטים ללא שחרור אסירים חיים כלשהם.

המתווה הוצג במסגרת עסקה רחבה יותר, שנועדה פיוס בין פת"ח לחמאס. צמרת חמאס כולה הגיעה לקהיר לפגישות בנושא, ואף הסכימו למסור את הממשל בעזה לידי אבו מאזן. אבו מאזן יישלח מחר משלחת לקהיר לדון בנושא.

מוקדם יותר החודש נודע כי שר הביטחון ליברמן המליץ למנות את א', בכיר בשב"כ, כממונה על השבויים והנעדרים. א' מכהן כיום כראש מרחב ירושלים ואיו"ש בארגון, תפקיד המקביל לדרגת אלוף, והוא עומד לסיים בקרוב את תפקידו. הוא מוערך מאד במערכת הביטחון וברוב שנותיו עסק בסיכול טרור בשטחים ונחשב לבעל היכרות עמוקה עם הזירה הפלסטינית ועם ארגון חמאס.

בנוסף, גורמים ביטחוניים מספרים כי חמאס הקשיח לאחרונה את עמדותיו במשא ומתן במסגרת העסקה לחילופי שבויים. על פי הדיווח חמאס דורש כתנאי מקדים לכניסה למשא ומתן את שחרורם של אלפי העצורים שנעצרו במבצע "שובו אחים" לאחר חטיפת שלושת הנערים. עוד נמסר כי החמאס מעוניין בעסקת חילופים שתהיה דומה באופיה לעסקת שליט במסגרתה שוחררו 1,027 אסירים ביטחוניים.