תרגיל צה"ל בצפון. ארכיון (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
חיילים בתרגיל נגד חיזבאללה בצפון | צילום: דובר צה"ל, חדשות

מהגנה להתקפה: תרגיל הגיס הגדול של צה"ל, "אור הדגן", שנערך לראשונה זה 19 שנה ומתמקד בעימות עם חיזבאללה, נכנס בימים הקרובים לישורת האחרונה שלו ומעלה הילוך לקראת סיום. קצין בכיר בצה"ל התייחס לאיומים שנשמעים מהחזית הצפונית והבהיר בתדרוך לכתבים כי "אין שום מצב שחיזבאללה יוכל לכבוש שטח במדינת ישראל".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לדברי הקצין, "היכולת של חיזבאללה מול סדר הכוחות שלנו לא קיימת. עם כל הכבוד ליכולות שלו, ויש כבוד, יכולותיו לא יאפשרו לו לכבוש שטח ישראלי לאורך זמן, אבל הוא בטח יאמר שכבש".

הקצין ציין כי "בסיטואציה מסוימת, בריכוז מאמץ, קו המגע שלנו ייפרץ. השאלה היא מה יקרה כשהוא ייפרץ, ומה יקרה למי שפרץ אותו. אנחנו עדים למיומנות שחיזבאללה רכש בסוריה, ולמול זה אנחנו בונים את המערכת ההתקפית וההגנתית שלנו".

גם חיל הים מעורב
גם חיל הים מעורב | צילום:

התרחיש שאותו מתרגלים עשרות אלפי הלוחמים בסדיר ובמילואים דומה למה שמזכיר הקצין. על פי האירוע המתורגל, חיזבאללה מצליח לחדור ליישוב ישראלי על הגבול ופוגע באזרחים. "אנחנו לא אוהבים לטאטא פגיעה בריבונות מתחת לשולחן, ואנחנו גורמים לחיזבאללה לשלם מחיר באמצעות פגיעה באש ותמרון", הבהיר. "אנחנו מתמרנים למקומות שלהבנתנו ישיגו הישג קרקעי, שיאפשר לדרג המדיני לעשות מהלכים בעתיד".

עוד מתרגלים בצה"ל ירי מסיבי של חיזבאללה, אך הפעם לא לעומק העורף הישראלי אלא לטווחים קצרים יותר, באמצעות רקטות בעלות ראש קרבי כבד. "הפטנט הוא להבין את המערכת ההתקפית וההגנתית שמולך, לאתר את החולשות שלה ולתקוף את החולשות הללו באופן מפתיע", ציין הקצין.

"ככל שצורתו של חיזבאללה ברורה יותר, נקודות התורפה שלו והיכולת להשפיע על המערכת שלו ברורות יותר". ניצחון, אומר הקצין, כולל את השגת היעדים שהציב הדרג המדיני, וזו השאיפה למלחמה הקרובה, אם תהיה, מול הארגון השיעי.