מפעלים שהותקפו ביום חמישי האחרון
המתחם שהופצץ בסוריה | צילום: ImageSat International (ISI(

תמונות שצולמו בסוף השבוע האחרון והתפרסמו היום (ראשון) חושפות את הנזק שנגרם מהתקיפה שיוחסה לישראל במתקן הצבאי בצפון מערב סוריה. התמונות חושפות את הנזק הרב שנגרם למבנים במקום, וכן סוללת טילים נגד מטוסים שהציבו הרוסים באזור.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

התמונות שצולמו על ידי הלווין "ארוס B", שנוצר על ידי התעשייה האווירית ומופעל על ידי החברה הישראלית ImageSat International (ISI), תיעד את תוצאות ההפצצה הכבדה שיוחסה לישראל במקום. בתמונות ניתן לראות מבנים רבים שנפגעו, ביניהם מבני הייצור והאחסנה שבמקום.

ההרס במתחם שהופצץ
ההרס במתחם שהופצץ | צילום: ImageSat International (ISI(
המתחם שהופצץ בחמישי
המתחם שהופצץ בחמישי | צילום: ImageSat International (ISI(

התמונות חושפות גם את מיקומה של סוללה מתקדמת נגד מטוסים שהוצבה בקרבת המקום. הסוללה מדגם S-400 נחשבת לאחת המתקדמות בעולם והוכנסה רק בחודשים האחרונים לסוריה, בתפעול הרוסים. הצבתה של מערכת יירוט מתקדמת שכזו בסמוך למתקן מעידה על חשיבות המפעל שהופצץ.

ביום חמישי האחרון דיווחו כלי תקשורת בסוריה ובלבנון כי ישראל השמידה מתקן מדעי לפיתוח טילים ונשק כימי השייך למשטר אסד וממוקם בפרברי העיר חמה שבמערב המדינה. בישראל סירבו להתייחס לדיווחים, ואילו צבא סוריה אישר את התקיפה וטען כי שני חיילים נהרגו בהפצצות. על פי הדיווחים בלבנון, המרכז שהופצץ נקרא "טלאיע" והוא משמש כמפעל אירני לייצור טילים ארוכי טווח.

מבני הייצור שנפגעו
מבני הייצור שנפגעו | צילום: צילום לווין של חבר .ISI Intl.
המתחם בצפון סוריה
המתחם בצפון סוריה | צילום: ImageSat International (ISI(

בהודעה שפרסם צבא סוריה נמסר כי מטוסים ישראליים תקפו עמדות של הצבא ליד מסיאף-חמה. על פי יתר הדיווחים, ארבעה מטוסים הגיעו משטח לבנון ושיגרו לפחות ארבעה טילים לעבר המתקן הממוקם סמוך לעיר חומס, אזור שעל-פי מקורות זרים לא הותקף רבות על-ידי ישראל בשנים האחרונות. מדובר במרכז למחקרים מדעיים של המשטר הסורי והוא אחראי בין היתר על פיתוח טילים ואמצעי לחימה סוריים.

סוללת ה- S-400 שהוצבה במקום
סוללת ה- S-400 שהוצבה במקום | צילום: ImageSat International (ISI(

בשבועות האחרונים התקבל מידע מהאופוזיציה הסורית, לפיו המשטר הסורי בחסות אירן העביר מפעלים שנועדו לייצור טילים לטווח בינוני וארוך מאזור חלב, אזור בו באופן מסורתי המשטר הסורי ייצר טילים, אל פרברי חמה שנמצא ברצועת החוף. צילומי לוויין מהתקופה האחרונה איששו את ההתבססות האירנית בגזרה הזו בסוריה לצורך הקמת מפעלי טילים.

דקות לאחר התקיפה בסוריה
דקות לאחר התקיפה בסוריה | צילום:

המתקן ככל הנראה משתייך לפרויקט גדול במסגרתו משטר אסד, אך בעיקר גורמים אירניים, משתמשים במתקנים צבאיים של המשטר כדי לשפר טילים וייתכן אף לפתח יכולת להרכיב ראשי קרב בלתי קונבנציונליים על טילים. מדובר במתקן בו ביקשה לסייר בעבר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית וממוקם בקרבת שלושה מתחמים דומים באזור.