מתיחות בהר: "חוסר אכיפה ונחישות" (צילום: רויטרס, חדשות)
הר הבית, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

בארגון חמאס קראו היום (שבת) "להמשיך את האינתיפאדה בירושלים", אחרי פיגוע הירי אתמול במתחם הר הבית, בו נרצחו שני שוטרים. בתגובה להחלטת מערכת הביטחון לסגור את מתחם ההר, בארגון הטרור טענו כי מדובר בהכרזת "מלחמת הדת" נגד עם הפלסטיני.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהודעה שפרסם דובר חמאס פאוזי ברהום, נמסר כי "בחמאס רואים בחומרה רבה את החלטת ממשלת ישראל לסגור את מסגד אל-אקצא ומניעת קיום התפילות במקום. פשע זה הוא המשך למלחמת הדת נגד הפלסטינים".

האם נחזור לראות תמונות כאלה בי-ם? (צילום: משטרת ישראל)
האם נחזור לראות תמונות כאלה בי-ם? | צילום: משטרת ישראל

על רקע הפיגוע, עוד הערב יוחלט במשטרה אם לפתוח ממחר את הר הבית בהדרגה לכניסת מתפללים ומבקרים, לאחר שסגרו את המתחם בשל פיגוע הירי בו נרצחו שני שוטרים אתמול, רס"מ כמיל שנאן, בן 22 מחורפיש, ומפקדו רס"מ האיל סתאווי, בן 30 ממרר.

אחר הצהריים התקיים דיון הערכת מצב בנקודת המשטרה בהר הבית, בהשתתפות מפכ"ל המשטרה, מפקד מחוז ירושלים וקצינים אחרים בפיקוד המשטרה, שבה נשמעו סקירות על פעולות החקירה של השב"כ והמשטרה בנושא הפיגוע, ובהצעות המתגבשות לשינוי אמצעי הבדיקה והאבטחה בכניסות למתחם ההר. ביממה האחרונה נעצרו כמה חשודים, בהם גם בני משפחות המחבלים שביצעו את הפיגוע, בחשד להסתה ולתמיכה בפיגוע.

שוטרים בהר הבית, ארכיון (צילום: דוברות משטרה)
היערכות מוגברת בהר הבית | צילום: דוברות משטרה

"מישהו החליט שיש יותר מדי שקט וזה לא מצא חן בעיניו"

מפקד משטרת ירושלים, ניצב יורם הלוי, אמר אתמול כי "העובדה היא שאנחנו אומרים שמי שיבוא לפגוע בנו ייהרג ולא ייצא מהמקום, וזה מה שקורה". לדבריו, "כל הזמן מדברים על מניעה, כאילו אנחנו חיים בעולם סטרילי".

"אחרי שנה וחצי של שקט, מישהו החליט שיש יותר מדי שקט וזה לא מצא חן בעיניו, הוא רוצה ללבות את האש ולהדליק את הגזרה - ועושה את זה דרך המקום שהוא הכי רגיש לנו", הסביר הלוי. "מישהו החליט להחזיר את הר הבית למקום שממנו יוצאות המהומות".

תחקור ראשוני של מפכ״ל בהר הבית (צילום: חדשות 2)
הערב יוחלט אם לפתוח מחר את ההר | צילום: חדשות 2

הלוי הסביר כי אופי הבידוק בכניסה להר הבית עלול להיות הסיבה שהמחבלים הצליחו להכניס למקום את הנשק באמצעותו ביצעו את הפיגוע. "רמת הבידוק בשנים האחרונות היא ברמת זיהוי, תוך עירנות של שוטרים שנמצאים בכל שער ושער וצברו הרבה ניסיון", המשיך. "בודקים כל תיק ותיק, אבל לא מבצעים הפשטה או בידוק טכנולוגי. מעכשיו יהיה בידוק אחר - יש לזה משמעויות אדירות, יש תקופות בהן נכנסים אלפי בני אדם להר".

הלוי הודה כי הוא מתוסכל מהביקורת הרבה המופנית כלפי המשטרה בעקבות האירוע הקשה. "זה מקצוע שהוא בחלקו כפוי טובה", אמר. "אנחנו בני אדם, ואנחנו שומרים על החיים של כל האזרחים במדינה הזו. זה מתסכל - אבל גם נותן לנו הרבה מאוד כוח לתת את הביטחון שמגיע למדינת ישראל".